zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hrušky staví tým proti lipám. Známe finalisty Stromu roku

16.05.2022
Příroda
Hrušky staví tým proti lipám. Známe finalisty Stromu roku

Nadace Partnerství zveřejnila finalisty populární ankety Strom roku. Porota z řad zástupců předchozích ročníků a odborníků vybírala mezi 55 nominacemi z 13 krajů. Do letního finále poslala tucet z nich. Vedle hlavní soutěžní kategorie porotci vybrali i pětici nesoutěžních Stromů hrdinů - dřevin, které ohrožuje lidská činnost nebo čelí nepříznivým podmínkám. Projekt na záchranu skupiny starých lip v Kostelci na Hané porotci ocenili také Cenou Ondrášovky ve výši 50 000 korun. Hlasování pro stromy začíná 20. června, více informací lidé najdou na www.stromroku.cz

,,Mezi dvanáctkou soutěžících letos najdeme hned čtyři ovocné stromy - Bartákovu třešeň z Hostěnic u Brna a tři hrušně: Prajzovskou hrušku z Hostišové na Zlínsku, Hrušeň hniličku z Drásova u Příbrami a Sousedskou hrušku z Kralic nad Oslavou. Proti nim soutěží tři lípy: nejstarší a zároveň nejmohutnější strom letošní soutěže - 475letá Bratrská lípa z Kunvaldu s obvodem více jak 9 metrů; v pořadí druhý stromový senior: 275letá Vorařská lípa z Rychnovska; a na opačném pólu teprve 86letá Lípa osudu z Chvalkovic na Hané. Finálový tucet doplňuje Majestátní dub pod Šumnou rostoucí na Chomutovsku, Jinan na brněnském Mendlově náměstí, javor z Komni přezdívaný Tajemný hradní pán, Popovská bříza ze zaniklé obce na Jáchymovsku a Javor babyka v Ústí nad Orlicí. Během hlasování ale nehraje až takovou roli vzhled nebo stáří stromu, ale síla místní komunity, která za svým favoritem stojí," vysvětluje koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

Nejvíce nominací letos dorazilo z Jihomoravského kraje - celkem 21, z toho 10 přímo z Brna. Druhý nejsilnější byl Olomoucký kraj s 8 přihláškami, následuje Středočeský s 5 a Pardubický se 4 stromy. Ostatní kraje dodaly od jedné do tří nominací. Na letošní novinku - Cenu Ondrášovky, se sešlo 12 projektů ze 7 krajů. Lidé totiž vedle nominací mohli podávat i návrhy na projekt na ošetření přihlášeného stromu či jeho okolí, úpravu okolí stromu nebo na výsadbu v lokalitě stromu.

Historicky prvním vítězem této ceny je lípa s přízviskem Kostelecké krbál, která zároveň získala i titul Strom hrdina. V jejím okolí budou zachráněny čtyři staré lípy velkolisté, kterým hrozí poškození okolním porostem ,,Tento projekt dostal od poroty nejvíce hlasů a stal se tak absolutním vítězem prvního ročníku soutěže o Cenu Ondrášovky. Ukazuje se, že i v tak malé obci lze připravit ekologický projekt, který umožní zlepšit naše životní prostředí. Díky obnově sakrálního prvku u stromů určitě přispěje i k vytvoření místa pro setkávání místních," dodává senior brand manažerka Ondrášovky Kateřina Ceralová.

Čestný titul Strom hrdina si odnáší také Dolanská lípa, Strážce Svárovské aleje, Javor na Střížkově a Hrušeň z Vizovic.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí