Pátek, 10. května 2024

14. července - Světový den šimpanzů

Ve snaze podnítit péči a ochranu šimpanzů v přírodě i v zajetí, stejně slavíme Světový den šimpanzů - 14. července. 14. července 1960 je den, kdy Dr. Jane Goodallová poprvé vkročila do dnešního národního parku Gombe Stream, aby studovala divoké šimpanze. Dr. Goodall upozornila na pozoruhodného šimpanze a dodnes, o šest desetiletí později, se jich zastává.

14. července - Světový den šimpanzů

Na počest nejbližšího příbuzného člověka je Světový den šimpanzů oslavou šimpanzů a příležitostí ke zvýšení povědomí o zásadní potřebě celosvětové účasti na péči, ochraně a zachování ve volné přírodě a v zajetí.

Cíle Světového dne šimpanzů:
  • Oslavte nejbližšího bratrance člověka ve zvířecí říši;
  • Zvyšovat povědomí o hrozbách, kterým čelí ve volné přírodě, včetně ztráty přirozeného prostředí, nemocí a obchodování s volně žijícími zvířaty.
  • Podporujte jejich řádnou péči v zajetí.
  • Zakládající organizace Světového dne šimpanzů si kladou za cíl umožnit komunitám po celém světě jednat jménem šimpanzů a zajistit bezpečnou a nadějnou budoucnost pro tento nádherný druh.

Díky průkopnickému výzkumu Dr. Jane Goodallové a vědců, kteří ji následovali, nyní víme mnohem více o mnoha způsobech chování, které sdílíme s našimi velkými opičími bratranci, včetně výroby a používání nástrojů, komunikace a altruismu a mnoha dalších. Čím více se učíme, tím důležitější je, abychom oslavovali naše spojení a odpovědnost chránit tyto složité a inteligentní bytosti.

OCHRANA šimpanzů

Šimpanzi jsou silně ohroženi. Před 100 lety žilo odhadem 1-2 miliony šimpanzů ve 25 zemích Afriky. Dnes žije na africkém kontinentu jen 350 000 divokých šimpanzů. Každý musíme udělat svůj díl, abychom tato čísla otočili tím, že ukončíme ztrátu přirozeného prostředí, nelegální obchody s masem domácích zvířat a keřů a všechny ostatní hrozby, kterým čelí naši nejbližší žijící příbuzní.

PÉČE O šimpanze

Šimpanzi jsou drženi v zajetí v různých prostředích od dobře provozovaných a monitorovaných zoologických zahrad po biomedicínská výzkumná zařízení, zábavní průmysl a jako nelegální ,,domácí mazlíčci". V některých z těchto prostředí jsou někdy zbaveni základních fyzických, emocionálních a zejména sociálních potřeb. Cílem tohoto dodržování je vzdělávat veřejnost a podporovat legislativu, která tyto podmínky ukončí a zvýší blahobyt a práva všech šimpanzů chovaných v zajetí.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů