zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelený hackathon vyhrály inteligentní údržbářské drony

24.05.2022
Ekostyl a domov
Energetika
Cirkulární ekonomika
Zelený hackathon vyhrály inteligentní údržbářské drony

V sobotu 21. května se v Praze uskutečnilo finále hackathonu GreenHack, největší udržitelné inovační akce v Evropě. Celkem 136 hackerů ze 14 zemí se 24 hodin věnovalo řešení aktuálních výzev spojených s energetickou krizí, udržitelným rozvojem, recyklací, chováním spotřebitelů i globálních firem. Vítězem soutěže se stal projekt PylonGuard s řešením automatické detekce stožárů vysokého napětí za využití dronů s umělou inteligencí.

Evropský inovační maraton se konal 20. - 21. května v prostorách pražských kancelářích Edwards Lifesciences v komplexu Praga Studios, který drží certifikáty udržitelnosti a dopadu na zdraví LEED Platinum a WELL.

Akce se zúčastnilo 136 inovátorů z Česka a dalších 13 zemí. Účastníci měli k dispozici 24 hodin na návrh řešení jedné z 9 výzev, týkajících se celosvětových problémů jako je současná energetická krize, chování spotřebitelů či recyklace.

Kompletní seznam výzev je k dispozici na www.greenhack.eu

Vítězné týmy si rozdělily 125 000 Kč a 14 partnerských cen.

Vítězným řešením se stala aplikace PylonGuard týmu GreenSentics, která dokáže automaticky detekovat stožáry vysokého napětí s využitím umělé inteligence. Pomocí dronu a neuronové sítě aplikace přesně určí typ stožáru. Ambicí týmu je rozšířit funkčnost řešení, aby dokázalo detekovat jednotlivé díly a součástky s automatickou kontrolou jejich kvality.

"Hackathon jsme si moc užili. Máme radost, že jsme na něm našli takové výzvy, ve kterých jsme využili naše zkušenosti. Těšíme se, že řešení dále dopracujeme s ČEPS a vyzkoušíme je v reálném životě," říká Václav Maixner z vítězného týmu GreenSentic.

Akce se konala za účasti primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba, nizozemského velvyslance v ČR Daana F. Huisinga, europoslance Mikuláše Peksy, prof. Vladimíra Kočího z VŠCHT v Praze, Jana Mareše z Ministerstva životního prostředí ČR a dalších významných hostů.

,,Udržitelnosti celého nápojového odvětví chceme dosáhnout co nejdříve, ať již využíváním nových technologií nebo v intencích cirkulární ekonomiky. Věříme, že nám k tomu mohou pomoci i inovace vzešlé z této unikátní akce. Oceňujeme inovativní řešení výzev i nadšení mladých ,,hackerů". Nejméně na dvou projektech bychom s řešiteli rádi dále spolupracovali," říká Klára Hálová, manažerka kategorie vody z Mattoni 1873.

"GreenHack opět přitáhl mladý technický talent do Prahy, kde jsme měli po delší době možnost se potkat osobně. Proč jen na 24 hodin? Praxe ukazuje, že nové nápady vznikají lépe v malých týmech, pod stresem a se silnou motivací. To vše splňují náročné podmínky hackathonu. Vítězné nápady ukazují, že inteligence umělá nám pomůže chovat se zodpovědněji jen v kombinaci s inteligencí přirozenou, lidskou," hodnotí akci její organizátor, městský hacker Tomáš Studeník.

Porota ocenila tyto týmy:

  1. místo: GreenSentic
  2. místo: Unicorn hackers
  3. místo: No fluffy backup

  • Cena Mattoni 1873: AV Activities, No fluffy backup, GreenSentics
  • Cena T-Mobile: MIMO, Unicorn Hackers
  • Cena Delloite: Unicorn Hackers
  • Cena Cyrkl: Cyrkus
  • Cena ČEPS: GreenSentics, Green-Team, Senzory do škol
  • Cena CEEHacks: GreenSentics, Unicorn Hackers, No fluffy backup, ProstěTeam

GreenHack je součástí iniciativy EU Green Week 2022 Evropské komise a konal se pod záštitou Ministerstvo životního prostředí České republiky, Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky, Hlavního města Prahy a Velvyslanectví Nizozemského království v České republice

Organizátorem akce GreenHack je evropská konzultační společnost Insane Business Ideas, která je leadrem v oblasti technologických inovací se zaměřením na udržitelnost, městský rozvoj a zdraví.

Hlavním partnerem je společnosti Mattoni 1873. Dalšími partnery jsou Edwards Lifesciences, T-Mobile, Deloitte, Cyrkl, a ČEPS.

Detail jednotlivých výzev, návrhy oceněných řešení, video z vyhlášení najdete na stránkách www.GreenHack.eu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí