zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Magistrát dá radnicím 160,2 milionu Kč na projekty adaptace na klimatické změny

26.05.2022
Klimatická změna
Cirkulární ekonomika
Magistrát dá radnicím 160,2 milionu Kč na projekty adaptace na klimatické změny

Pražský magistrát rozdělí mezi městské části na dotacích 160,2 milionu korun na projekty související s adaptací na klimatické změny, což je zhruba stejně jako loni. Město podpoří několik desítek projektů, které se týkají energetiky, dopravy, tzv. cirkulární ekonomiky a adaptačních opatření na změnu klimatu. Vyplývá to z dokumentu, který dnes projednal magistrátní finanční výbor. Praha v roce 2019 klimatický závazek snížit emise CO2 do roku 2030 o 45 procent.

"Obeslali jsme všechny městské části, abychom shromáždili projekty a žádosti o dotace," řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Na magistrát dorazilo 116 žádostí, z nichž bylo vybráno 52 projektů od 40 městských částí.

Projekty městských částí se z velké části týkají výsadby stromů nebo keřů a údržby zeleně. Například Šeberov a Koloděje budou sázet nové aleje, Satalice založí louku, Praha 9 prodlouží park Přátelství.

Radnice chystají projekty revitalizace ploch, obnovy cest a mobiliář, jejichž součástí je často obnova zeleně. V seznamu projektů jsou rovněž opravy budov, které v rámci úspor energií budou zatepleny a dostanou nová okna a některé budou osazeny fotovoltaickými panely. Dalšími jsou projekty na zadržování vody, kdy vzniknou pítka, mlžítka a další vodní prvky.

Opoziční zastupitel Ivan Pilný (ANO) na jednání výboru kritizoval finanční náročnost zmíněného klimatického plánu. "Když bude draho, tak ať je aspoň zeleno. Těch 160 milionů mělo být v nynější situaci přiděleno jinam. Klimatický plán a jeho financování se zdá problematický a měl by být revidován," řekl Pilný. Hlubuček s kritikou nesouhlasil, plán je podle něho nyní revidován a v červnu jeho novou verzi projednají městští zastupitelé.

Praha se v životním prostředí chce zaměřit mimo jiné na boj se suchem. Při něm chce budovat nádrže na zadržení vody, sázet stromy, opravovat rybníky a vodní toky a změnit druhové složení lesů a zeleně. Do roku 2030 by mělo město investovat 230 miliard korun do opatření snižujících emise oxidu uhličitého.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí