zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP: Turówská podzemní bariéra se ještě zpevňuje. Máme první data o hladině pozemních vod získaná díky Dohodě

26.05.2022
Voda
Geologie
MŽP: Turówská podzemní bariéra se ještě zpevňuje. Máme první data o hladině pozemních vod získaná díky Dohodě

Polsko funkčnost podzemní bariéry stále testuje a provádí dodatečné injektážní práce a zatěsnění. Termín pro dokončení bariéry je 30. černa 2022, od té doby odstartuje její roční zkušební testování. Kromě toho má MŽP k dispozici data ohledně hladin podzemních vod, Česká geologická služba je analyzuje.


V souladu s uzavřenou Dohodou poskytl MŽP polský Státní geologický ústav počátkem května údaje z monitorovacích vrtů z oblasti dolu Turów za období duben 2021 až březen 2022. Vrty stagnují nebo klesají, s výjimkou jednoho vrtu, u nějž v tomto období stoupla hladina podzemní vody o bezmála 5 metrů.

Firma PGE informovala MŽP o aktuálním stavu podzemní stěny. Kvůli identifikovaným odchylkám ve funkčnosti při testování účinnosti stěny se budou vrty tvořící stěnu kolem západního Bialopolského zlomu dále zahušťovat a dovrtávat až do krystalinického podloží tak, aby došlo k prohloubení a dotěsnění této stěny. Všechny zmíněné práce mají být hotovy v termínu stanoveném na 30.6.2022, od kdy poběží roční monitoring a vyhodnocení účinnosti podzemní stěny.

Kromě toho na základě uzavřené Dohody provedli pracovníci České geologické služby 17. května 2022 inspekci v dole Turów, a to v jižní stěně dolu. Hodnoty zjištěných průtoků vzhledem k vyšším srážkovým úhrnům v období těsně před měřením lze zatím brát jako orientační, protože jde o směs srážkové, povrchové a podzemní vody. Ke sjednocení metod měření a jejich výběru dojde při příštích společných měřeních ve třetím červencovém týdnu, kdy je naplánována další inspekce. Také proběhla obhlídka jihovýchodního předpolí dolu Turów, kde začalo hloubení čtvrtého pozorovacího vrtu na polské straně do krystalinického podloží. Odvrtány byly první cca 3 m. Podle sdělení PGE bude hloubení jádrového vrtu trvat 3 týdny. Vrt bude následně vybaven pro pozorování hladiny podzemní vody.

Více k naměřeným datům vývoje hladin podzemní vody podél podzemní stěny

Z hlediska záznamů hladin podzemní vody od roku 2015 dochází v roce 2022 ke zřetelnému zpomalení až téměř k zastavení poklesu hladin podzemní vody v kolektoru Mw. Mezi dubnem 2021 až březnem 2022 došlo k výraznějším poklesům západně od západního Biapolského zlomu (zhruba střední část podzemní stěny) na vrtech HPp-26/53 a HS-350 (pokles 2 - 7 m). Vrt HPp-27/51 na nátokové straně podzemní vody vykazuje naopak velmi výrazný nárůst hladiny podzemní vody ve výši téměř 5 m za období duben 2021 - březen 2022. Na západním podzemní stěny stále dochází k poklesu hladin podzemní vody - HPp-29/49,5 s poklesem 1,59 m. Hladina podzemní vody překvapivě roste i pod podzemní stěnou, kde na vrtu HPp-25/49 zaznamenán nečekaný nárůst hladiny podzemní vody 2,63 m. převážná většina ostatních vrtů vykazuje pokles hladiny podzemní vody do 1 m, viz Graf (PDF, 96 kB ).

První výsledky monitoringu hluku a ovzduší zveřejnilo MŽP spolu s Libereckým krajem již zde.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí