4 druhy prodeje nemovitosti pro každou příležitost

4 druhy prodeje nemovitosti pro každou příležitost

Chcete na prodeji nemovitosti ušetřit, nebo se vyhnout riziku a starostem? Přáli byste si konečně prodat neprodejnou nemovitost s hypotékou, v exekuci nebo spoluvlastnický podíl? Nebo chcete prodejem nemovitost splatit dluhy, ale nepřijít o střechu nad hlavou? Pro každé z těchto přání je ideální jiný typ prodeje nemovitosti. Víte, jaký je ten pravý pro vás?

Situace na realitním trhu

Ještě před nedávnem platilo, že i nezkušený prodejce prodal třeba i stodolu uprostřed pole. Dnes tomu tak již není. Euforie na realitním trhu pomalu opadá a trh se mění.

Změny přicházejí z mnoha důvodů. Jednak se začíná více stavět, ceny nemovitosti jsou dlouhodobě přemrštěné a i hypotéky se staly pro část obyvatel nedostupné - může za to vysoká úroková sazba, která je s hodnotou 5,75 % nejvyšší od 90. let.

Kvůli nemovitosti vám tedy dnes již nikdo nebude chtít utrhat ruce. K prodej budete opět potřebovat trochu umu, zkušeností, a hlavně znalost svým možností. Jaký způsob prodeje je tedy pro vás ideální? To se dozvíte v našich tipech.

1. Samoprodej je hlavně pro ty, co prodeji rozumí

Uspořit 3-5 % z kupní ceny za prodej nemovitosti realitkou je lákavé. Vždyť úspora na bytu za pět miliónů je v tomto případě až 250 tisíc Kč. To už rozhodně nejsou malé peníze. Jenže se samoprodejem je spojené riziko a snadno můžete přijít o statisíce nebo milióny. V čem riziko spočívá?

První na vás čeká hned na začátku samoprodeje. Je třeba udělat správný odhad ceny nemovitosti (více jsme o tom již psali v článku Jak na přesný odhad nemovitosti). Kvůli nízkému odhadu ceny nemovitosti totiž můžete přijít i o pořádný ranec peněz. Dva podobné byty ve stejné ulici se totiž mohou v ceně lišit klidně i o milióny. To je však jen první úskalí. Jaké je to druhé?

Ke druhému úskalí patří zhotovení kupní smlouvy, její podpis i souběžný převod nemovitosti a financí. Chyby v kupní smlouvě vás totiž mohou způsobit potíže, nebo vás dokonce připravit o milióny. Důrazně proto doporučujeme nechat si vyhotovit kupní smlouvu nějakým odborníkem.

O peníze vás také může připravit i nešikovně provedený souběžný převod nemovitosti v katastru nemovitostí i financí. Zde je proto nejlepší, když podepíšete smlouvu, kupující hned poté převede peníze do úschovny nezávislého notáře, právního zástupce nebo banky a vy poté podáte do katastru žádost o přepsání nemovitosti na nového majitele. Jakmile bude nemovitost přepsána, z úschovny automaticky získáte vaše finance. Tento způsob chrání jak vás, tak kupujícího.

Pokud se však na nic z toho necítíte, je to příliš komplikované a přáli byste si prodat jistě, rychle a bezpečně, minimálně si objednejte odhad nemovitosti u profesionálů, který bývá zdarma, a nechte na ně také závěrečnou fázi prodeje. Rozhodně se to vyplatí.

2. Realitní kancelář je nenáviděná i časem ověřená jistota

Na rozdíl od samoprodeje se zde zpravidla nemusíte o nic starat, realitní kancelář vše zařídí za vás a vy jen shrábnete peníze. Problém je pouze provize, která dosahuje 3-5 % z kupní ceny a při dnešní ceně nemovitostí obvykle začíná již na 250 tisících korunách. To není zrovna málo. Vyplatí se do služeb realitní kanceláře investovat?

Výhoda realitní kanceláře je, že vše zařídí za vás, a pokud jde o ověřenou firmu, můžete se spolehnout na to, že vás nic nepříjemně nepřekvapí. Kupní smlouvy, souběžný převod nemovitosti a financí či odhad ceny nemovitosti tedy již nebudou problém. To však není jediná výhoda.

Jaká je další? Krom jistoty, že neproděláte a neuděláte zbytečné chyby, přináší realitní kanceláře často i tu výhodu, že dokáží cenu vaší nemovitosti dále navýšit. Renomované realitní kanceláře svedou díky vhodným úpravám bytu či domu, například s pomocí home stagingu, udělat nemovitost atraktivnější. Kupci jsou pak ochotni zaplatit mnohem více. Běžné se například uvádí, že s pomocí home stagingu lze cenu nemovitosti navýšit o 10-15 %.

Využití služeb realitní kanceláře v sobě tedy slučuje pohodlí, bezpečí, ale i vysokou provizi často spojenou s výhodnějším prodejem nemovitosti. Pokud si tak s prodejem nemovitosti nechcete dělat starosti, nevadí vám si připlatit a vyberete si nějakou ze seriózních realitních kanceláří, máte vyhráno.

3. Se službou výkup nemovitosti prodáte rychle i nemovitost s právními vadami

Služba Okamžitý výkup nemovitosti je speciální druh prodeje nemovitosti, který obvykle umožňuje téměř okamžitý prodej nemovitosti. Je to díky zásadnímu rozdílu oproti samoprodeji nebo prodeji s pomocí realitní kanceláře. Oslovená firma je totiž zpravidla sama kupcem nemovitosti, proto odpadá fáze, při které připravujete nemovitost k vhodné prezentaci, prezentujete ji na realitních portálech, vybíráte kupce, prezentujete ji vhodným zájemcům a následně s nimi uzavíráte prodej.

Obrovská výhoda tohoto způsobu prodeje je také fakt, že takto můžete prodat třeba i zadluženou nemovitost, nemovitost špatně prodejnou, nebo dokonce nemovitost před dražbou.

Každé plus má však i své mínus. Rychlost a snadnost prodeje často i neprodejných nemovitostí jsou spojené s nižší výkupní cenou. Ta obvykle dosahuje pouze 65-75 % tržní ceny nemovitosti.

Proto se tato služba v dnešní době vyplatí jen v případech, kdy máte dluhy, které nezvládáte splácet, a rychlý prodej nemovitosti vám pomůže předejít daleko větším problémům v podobě exekuce nebo dražby. Počáteční cena nemovitosti během dražby totiž začíná na 2/3 tržní ceny nemovitosti a od zisku odečítáte ještě další astronomické poplatky.

Rychlý výkup se ale též vyplatí i v situaci, kdy máte takřka neprodejnou nemovitost s hypotékou, věcným břemenem, spoluvlastnickým podílem apod. Dopodrobna jsme tuto službu rozebírali již v článku o rychlém výkupu nemovitosti.

Pokud ale opravdu nejste v nouzi, nemáte neprodejnou nemovitosti a chcete mít prodej bez problémů, raději volte nějakou z vyzkoušených realitních kanceláří.

4. Zpětný leasing pomůže s dluhy a zachrání střechu nad hlavou

Zpětný leasing je speciální verzí služby Okamžitý výkup nemovitosti. Na rozdíl od ní je ale již výhradně spjatý s vaší problematickou životní situací a je nesmysl jej používat kdykoliv jindy. S pomocí něj se totiž dokážete zbavit dluhů a zachránit si střechu nad hlavou. Jakým způsobem to probíhá?

Zpětný leasing je podobný rychlému výkupu nemovitosti s jednou specifikací, ve vykoupené nemovitosti zůstanete bydlet za předem dohodnutý nájem a v dohodnutém intervalu (zpravidla 5 let) ji můžete za předem dohodnutou částku odkoupit zpět. Nepřijdete tedy o střechu nad hlavou, druzí nemusí vůbec nic poznat, získanými penězi splatíte dluhy a časem se můžete opět postavit na nohy.

Jak už asi tušíte, má to jeden háček. Nejedná se o klasický prodej, tudíž cena výkupu neodpovídá tržní ceně, ale závisí na tom, kolik potřebujete na splacení dluhů, jak vysoký chcete mít nájem i za kolik chcete nemovitost později odkoupit zpět.

Stejně jako u rychlého výkupu zde ale platí, že je třeba pečlivě si vybrat, s kým do toho půjdete. Společnost by měla být opravdu důvěryhodná s historií a spokojenými ohlasy. V opačném případě se velmi snadno může stát, že ze záchrany bude jen další problém.

Dobrý partner není potřebný jen v životě

Prodej nemovitosti není nic snadného a lehce může nastat situace, že na něm proděláte nebo přijdete o peníze. Pokud si tedy nejste v nějaké jeho etapě jisti, raději se obraťte na osvědčené odborníky - pár tisíců za profesionálně sepsané smlouvy nebo třeba profesionální odhad nemovitosti vám může ve finále zachránit i miliónovou ztrátu.

My v RE/MAX Delux nabízíme například odhad ceny nemovitosti zdarma, nemovitosti vykoupujeme až za 80 % jejich tržní ceny, pomůžeme vám také se zpětným leasingem a při prodeji obvykle dokážeme navýšit cenu vaši nemovitosti až o 17 %. Kdyby ale nebylo nic z toho pro vás zajímavé, naši profesionálové vám dokáží poradit i s dalšími problémy.

Chcete vědět cokoliv o prodeji nemovitosti nebo byste rádi nechali prodej či výkup ve zkušených rukách odborníků? Napište nám.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů