Zelené střechy jsou IN, zapojte se do hlasování o Cenu veřejnosti!

Zelené střechy jsou IN, zapojte se do hlasování o Cenu veřejnosti!

Komunitní zahrada na střeše původně industriálních skladů přeměněných na loftové bydlení, první zelená střecha na kostele, extenzivní střechy na panelových domech z minulého století, střešní zahrada stacionáře, ředitelská venkovní pracovna, peristylium pro subtropické rostliny, zelené terasy u administrativních budov i parky na podzemních garážích. O Cenu veřejnosti v devátém ročníku soutěže Zelená střecha roku se uchází 15 přihlášených děl. Lidé pro ně mohou od 1. června hlasovat na webu www.zelenastrecharoku.cz, kde najdou kromě fotografií i podrobné informace o realizaci.

Zelené střechy jsou navrhovány na čím dál pestřejším spektru objektů, jak dokazují díla přihlášená do letošního ročníku soutěže Zelená střecha roku. ,,Většinu času trávíme v budovách a ve městech. Zároveň s tím, jak zastavujeme krajinu a zahušťujeme města však proporcionálně roste naše potřeba zdravého životního prostředí, o které se výstavbou často připravujeme", vysvětluje předseda pořadatele soutěže Sekce Zelené střechy Pavel Dostal jeden z důvodů, který vede k dynamickému rozvoji zelených střech. ,,Tempo výstavby se bude měnit jen velmi pomalu, co ale můžeme změnit, je způsob výstavby. V dnešní době už máme znalosti i zkušenosti, abychom výstavbu mohli dělat zelenější a zeleň si tak přinesli blíže našemu lidskému životnímu prostředí - do okolí budov a na budovy".

Veřejnost bude vybírat favority do 31. srpna. Kromě online hlasujících zhodnotí střechy ve dnech 8. a 9. června také šestičlenná odborná porota, která se zaměří hlavně na přínos architektů, kvalitu technických řešení a výběr vegetace nebo udržitelnost projektu. Výsledky pořadatelé vyhlásí v září v Praze u příležitosti mezinárodní konference Zelené střechy - trendy a synergie.

S oslavou zelených střech se letos už potřetí pojí Mezinárodní den zelených střech - 6. červen. Jeho organizátoři znovu prosí veřejnost, aby zaplavila sociální sítě fotografiemi zelených střech s oficiálním hashtagem #WGRD2022. Celá Evropa tak může sdílet dobré příklady z oboru. Podrobnosti nabízí web worldgreenroofday.com .

Příspěvkem Sekce Zelené střechy k tomuto mezinárodnímu dni je Týden otevřených zelených střech, který je součástí projektu Zelené střechy - živé střechy podpořeného pražským magistrátem. Zájem o návštěvu deseti pražských běžně nepřístupných střech pokrytých vegetací je enormní, což jenom dokazuje, že jak odborná, tak i laická veřejnosti si uvědomuje, jaké přínosy mohou mít zelené střechy pro kvalitu života ve městech.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů