Obyvatelé Krnova mohou třídit i obalové a výplňové materiály

Obyvatelé Krnova mohou třídit i obalové a výplňové materiály

Obyvatelé Krnova na Bruntálsku mohou nově třídit i obalové a výplňové materiály. Takzvané bublinkové fólie či podobný materiál mají možnost vyhodit do speciálních nádob. Odtud poputuje zpět do firem, které jej znovu použijí. ČTK to dnes řekla mluvčí města Dita Círová.

"Pokud lidé dosud bublinkové fólie po vybalení zásilky využívali jen k lupání pro ukrácení dlouhé chvíle a následně je odnesli do kontejneru určených pro plast, nyní mohou být využity užitečněji, a to ke svému původnímu účelu," uvedla. Dodala, že takzvané výplňové materiály je možné vrátit přímo do firem, které je obratem opět použijí.

Obyvatelé města mohou vrátit výplně do oběhu v mateřských školách v Hlubčické a Mikulášské ulici i na radnici. "Na těchto místech byly za tímto účelem umístěny speciální popelnice. Město s touto nabídkou oslovil spolek Planeta našim dětem, který se v současnosti ve více než ve dvaceti městech a obcích podílí na sběru čistého výplňového materiálu. Ten potom zprostředkovává e-shopům," řekla Pavla Hájková z oddělení komunálních služeb. Dodala, že do popelnic je možné ukládat bublinkové a papírové výplně, pěnové tzv. mirelonové výplně či chlopňové krabice.

TIP: Kam s krabicemi i jejich výplněmi v ostatních městech poradí aplikace KAMsNIM.cz

Obchody využívají materiály opět k obalování zboží nebo k utěsňování zboží v krabicích. Aby však tento způsob recyklace byl z ekologického hlediska co nejefektivnější, vrací se materiál převážně do firem z okolí. "Aktuálně máme odběr domluven se sociální firmou Chrpa, jež sídlí naproti radnice, a které jsme už dříve předávali k využití kartonové krabice," doplnila Hájková.

Za projektem stojí matka dvou dětí Barbora Janková. "Dostala jsem tento nápad, když jsem vybalovala nákupy z internetových obchodů. Měla jsem v té době dvě malé děti. Abych ušetřila čas, objednávala jsem běžné nákupy z e-shopů. V tu chvíli jsem si uvědomila, kolik čistého odpadu jsem vyprodukovala," řekla.

Zdroj: ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů