Vědci představili knihu o dopadech změny klimatu i adaptacích

17. červenece 2022

Klimatická změna

Vědci představili knihu o dopadech změny klimatu i adaptacích

O vlivu klimatické změny na životní prostředí i možnostech, jak se na ni adaptovat, pojednává nová kniha, na níž spolupracovalo 45 vědců a vědkyň. Publikaci Klimatická změna - příčiny, dopady a adaptace dnes večer představili zástupci autorského týmu v Akademii věd ČR v Praze. Přípravu knihy vedl ředitel brněnského Ústavu výzkumu globální změny AV (CzechGlobe) Michal Marek.


Publikace, jíž byli za kmotry ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) a herec Ondřej Vetchý, čtenářům přiblíží historické klima v Česku i scénáře vývoje klimatu v zemi během 21. století. Pojednává také o dopadech změny klimatu na ekosystémy a městskou i venkovskou krajinu.

"Tato kniha shrnuje to, co jsme (v ústavu) za poslední léta dělali. Je v naprosté většině založena na našich vlastních výzkumech, na našich vlastních datech," řekl k publikaci Marek.

Podle něj kniha zdůrazňuje i to, že výzkum a zvládání dopadů změny klimatu není možné dělat dobře bez propojení přírodních a humanitních oborů. "Vždy tím konečným příjemcem dopadu globální změny, výstupu našich aktivit je lidská společnost," vysvětlil Marek. Zmínil například problém tzv. dluhové mentality, pro kterou je příznačné odkládání problémů a žití na dluh - i vůči budoucím generacím. Vědec podotkl, že jde o jednu z potíží, s níž mohou pomoci právě zástupci humanitních a společenských věd.

"Apel té knihy by měl být také spojený (...) i s určitou nadějí," dodal Marek. Například žáci základní škol podle něj už nyní mají o problému klimatické změny povědomí a není možné říci, že se v oblasti osvěty nic neděje. Další spoluautor knihy, bioklimatolog Zdeněk Žalud, pak vzdělání označil za základní adaptační opatření na změnu klimatu.

"Pokud lidé, veřejnost, pochopí, že tento problém tady je, bude taky schopen proti němu něco dělat, bude schopen pochopit a vnímat ta opatření, která nebudou laciná, která nás budou něco stát," uzavřel Žalud.

Publikaci vydalo nakladatelství Academia.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů