Dobrý život pro všechny, v rámci jedné planety. Nerůstová konference v Brně je první svého druhu u nás

Dobrý život pro všechny, v rámci jedné planety. Nerůstová konference v Brně je první svého druhu u nás

Zářijová konference v Brně láká ke společné diskuzi nad konkrétní podobou spravedlivější společnosti a ekonomiky. Cílem konference je rozšířit povědomí o neudržitelnosti neustálého ekonomického růstu a potřebě sociálně-ekologické transformace, která by překonala současný ekonomický model.

Konference, která se koná 8. až 11. září 2022 v Brně, chce vytvořit prostor pro spolupráci napříč sférami akademie, občanské angažovanosti, politiky, odborů, umění i vzdělávání. Obsahem jednotlivých příspěvků bude jak vize nerůstu[1], tak konkrétní politiky, praktické příklady i možné strategie sociálně-ekologické transformace. Představí například alternativní modely solidární a františkánské ekonomiky, participativního bydlení a nerůstového podnikání.

Na konferenci vystoupí čeští i mezinárodní hosté a hostky z ekonomické, politické, občanské i kulturní sféry. Těšit se lze například na Ulricha Branda a Nathana Barlowa, kteří působí na Vídeňské univerzitě. Ulrich Brand je výzkumník a profesor na Institutu politických věd a jeho výzkum se zaměřuje na krizi liberální globalizace, ekologickou krizi, socio-ekonomickou transformaci a nerůst. Spolu s Markusem Wissenem je autorem knihy The Imperial Mode of Living: Everyday Life and the Ecological Crisis of Capitalism. Nathan Barlow se věnuje výzkumu strategií pro sociálně-ekologickou transformaci, je redaktorem souboru esejů s názvem Degrowth & Strategy: How to Bring About Social-ecological Transformation, který má vyjít v létě tohoto roku.

Program bude obsahovat ranní a večerní panelové diskuze, participativní i edukativní workshopy a doprovodný společenský program.


[1] https://plus.rozhlas.cz/environmentalista-tadeas-zdarsky-vize-nerustu-rust-totiz-znamena-ze-planeta-je-8411873

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů