Univerzita uspořádá vítězi fotosoutěže Země a klima jeho vlastní výstavu
Rekordní zájem byl o letošní ročník fotosoutěže Země a klima. Lidé poslali skoro
sto fotografií. Z nich vybrala odborná porota 22 snímků, které postoupily do
finále. V online hlasování veřejnosti pak vyhrál student Zdeněk Picpauer.
Rekordní zájem byl o letošní ročník fotosoutěže Země a klima. Lidé poslali skoro sto fotografií. Z nich vybrala odborná porota 22 snímků, které postoupily do finále. V online hlasování veřejnosti pak vyhrál student Zdeněk Picpauer.
,,Když jsme zjistili, že má vítěz soutěže i řadu dalších unikátních fotografií, rozhodli jsme se mu nabídnout možnost uspořádat v prostorách Centra přírodovědných a technických oborů, v srdci Kampusu UJEP, vlastní výstavu," říká RNDr. Regina Herma, Ph.D., proděkanka Přírodovědecké fakulty pro vnější a zahraniční vztahy, a dodává: ,,Těší nás, že soutěž motivuje fotografy k?všímavosti vůči přírodě a dává jim prostor prezentovat svou tvorbu širší veřejnosti." Soutěž pořádá Přírodovědecká fakulta společně s Fakultou životního prostředí UJEP
Zdeněk Picpauer do soutěže poslal snímek včel nad květinami na své vlastní zahradě. Na dobrý záběr čekal asi 15 minut. Z nabídky, mít na UJEP vlastní výstavu, byl nadšený: ,,Je to skvělá příležitost ukázat svou tvorbu, a budu se těšit. Rád bych se zaměřil na krajinu, zejména v detailu - na rostliny a živočichy naší přírody, jak vše souvisí s krajinou jako živým organismem."
Na druhé místo poslali lidé v online hlasování fotografii Moniky Drábkové, která zachytila, jak opuštěný cínový důl Otto zarůstá mechem a stromy. Za druhé světové války tady nutili do těžby válečné zajatce. ,,To místo má složitou historii a řada lidí tam nechtěla být. Teď je ale úžasné sledovat, jak si ho příroda bere zpět," řekla ke své fotografii Monika Drábková.
Třetí místo pak získala Barbora Králová, která zachytila v šumavském lese pavučinu nasvícenou sluncem.
,,Přišlo nám nejen rekordně snímků, ale také v online hlasování veřejnosti se sešlo přes jeden tisíc hlasů. Jsme velmi rádi, že fotosoutěž vzbudila takový zájem. Snažili jsme se, aby lidé více přemýšleli o přírodě kolem sebe, jakými změnami prochází. Věříme, že se nám to podařilo," oceňuje ohlas veřejnosti doc. Pavel Krystyník, proděkan pro vnější vztahy Fakulty životního prostředí.
Cenu odborné poroty získal Vojtěch Šebek za pohled na České středohoří se siluetou Lovosic v pozadí. ,,Zářijové ráno s barevným východem slunce a mlžným oparem v údolí bylo jedno z nejzajímavějších, které jsem měl možnost vidět. Do soutěže jsem se rozhodl poslat tuto fotografii, protože podle mě zachycuje krásu české země a zároveň vyzdvihuje kontrast s méně líbivými zásahy člověka, jimiž jsou chemička a obří skladová hala v Lovosicích," popisuje Vojtěch Šebek svou fotografii.
Výstava finálových snímků, včetně vítězných, je k vidění ve vestibulu Centra přírodovědných a technických oborů UJEP. Veřejnosti je volně přístupná až do konce května.
Sdílet článek na sociálních sítích