Neděle, 14. dubna 2024

14. leden - Světový den logiky

Světový den logiky je mezinárodní den vyhlášený organizací UNESCO ve spolupráci s Mezinárodní radou pro filozofii a humanitní vědy (CIPSH) v listopadu 2019, který se každoročně slaví 14. ledna. Má v úmyslu přiblížit intelektuální historii, koncepční význam a praktické důsledky logiky pozornosti interdisciplinárních vědeckých komunit a širší veřejnosti.

14. leden - Světový den logiky
Datum zvolené k oslavě Světového dne logiky, 14. leden, odpovídá datu úmrtí Kurta Gödela a datu narození Alfreda Tarského, dvou nejvýznamnějších logiků dvacátého století.
Asociace Logica Universalis, neformální metasdružení propagující logiku úzce propojené s Jean-Yves Béziau, podpořilo oslavu Světového dne logiky 2019 tím, že povzbudilo logiky z celého světa, aby 14. ledna 2019 organizovali nezávislé akce. Bylo uspořádáno přibližně šedesát takových akcí ve 33 zemích. Úspěch tohoto neformálního prvního Světového dne logiky byl součástí jednání 40. Generální konference UNESCO v listopadu 2019, která vedla k formálnímu vyhlášení UNESCO.
Ve dvacátém prvním století - vlastně nyní více než kdy jindy - je disciplína logiky obzvláště aktuální, pro naše společnosti, ekonomiky a udržitelnost naprosto zásadní. Například informatika a informační a komunikační technologie mají kořeny v logickém a algoritmickém uvažování.

I v oblasti ekologie potřebujeme logiku více než kdy dříve...
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů