Čtvrtek, 25. července 2024

Na Mezinárodní den bez plastových sáčků Ukliďme Česko hlásí - uklizeno!

Na konci jarní úklidové sezóny hlásí organizátoři ze spolku Ukliďme Česko bezmála 4000 proběhlých úklidových akcí se 175 000 zúčastněných dobrovolníků. Dobrou zprávou je, že černých skládek a litteringu postupně ubývá. Sesbíraných odpadů bylo totiž v průměru zhruba o třetinu méně na jednoho účastníka oproti dřívějším ročníkům. Oznámil to spolek Ukliďme Česko u příležitosti dnešního Mezinárodního dne bez plastových sáčků.

 Na Mezinárodní den bez plastových sáčků Ukliďme Česko hlásí - uklizeno!

Většina z nás je používá každý den. Tenké plastové sáčky nabízí téměř každý prodejce, kterého navštívíme. Napadlo vás někdy, kolik jich spotřebujeme za rok? V celosvětovém měřítku je to stěží uvěřitelných 500 miliard ročně. Jen si pomyslete, kolik z nich skončí poházených po celé planetě. Sáčky, které si vyzvedneme u prodejců, se totiž používají velmi krátkou dobu, obvykle do 25 minut, a poté jsou vyhozeny. Bohužel ne vždy do kontejneru na plastový odpad.

Jak oslavit Mezinárodní den bez plastových sáčků

Existuje mnoho dobrých způsobů, jak slavit, a ten nejjednodušší vyžaduje z vaší strany jednoduché řešení. I kdyby jen na jeden den, přineste si k prodejcům vlastní tašky, abyste si zboží vyzvedli. Některé obchody dokonce nabízejí slevy nebo jiné výhody pro zákazníky, kteří si přinesou své vlastní! Pokud sami vlastníte obchod, spusťte program, který povzbudí vaše zákazníky, aby přinesli své vlastní opakovaně použitelné tašky či nádoby a přestali používat tašky plastové.

TIP: U nás najdete takové obchody v mapě projektu KAMsNIM.cz

Mezi nejoblíbenější aktivity Mezinárodního dne bez plastových sáčků pak patří jednoduchá setkání lidí, kteří chodí po silnicích, plážích, okolo řek a sbírají všechny odpadky, které tam najdou. Je jich obvykle znepokojivé množství. Ale sbírat nemusíte jen dnes. Organizátoři naší největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko vyzývají ke sběru litteringového odpadu i během prázdninových dovolených, při výletech do přírody. Stačí si vzít pytel a rukavice, nálezy pak můžete zdokumentovat na webu akce https://www.uklidmecesko.cz/report/. ,,Nejzajímavější fotografie z prázdninového úklidu odměníme", slibují organizátoři.

A pokud byste chtěli zorganizovat větší úklidovou akci, uklízet se bude tradičně i na podzim v rámci Celosvětového úklidového dne. Ten letos letos připadá na 20. září. ,,Stačí si akci zaregistrovat na www.UklidmeCesko.cz a již nyní si můžete požádat o úklidové prostředky (pytle a rukavice) pro své dobrovolníky. Je třeba to stihnout do konce prázdnin, abychom vše mohli na začátku září zabalit a rozeslat," dodává za organizátory Miroslav Kubásek z pořadatelského spolku Ukliďme Česko.


Hlavním partnerem akce Ukliďme Česko 2024 je:
Nadace Komerční banky

Partnery akce jsou:
ČEPS
Garnier
Nextbike
Biotherm
EKO-KOM, a.s.
PENNY Market
ŠKODA AUTO a.s.
Lesy České republiky, s.p.
Ministerstvo životního prostředí
Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC
E.ON Česká republika, s.r.o.
Plzeňský prazdroj
DB SCHENKER
SAKO Brno, a.s.
Saint-Gobain
Nadace ČEZ
DPD CZ
CANON

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů