Botanici při průzkumu Velké kotliny našli rostliny, které považovali za vyhynulé

14. srpna 2022
Botanici při průzkumu Velké kotliny našli rostliny, které považovali za vyhynulé

Odborníci objevili při nedávném mimořádném průzkumu nepřístupných skalnatých částí Velké kotliny v Jeseníkách kriticky ohroženou ostřici vláskovitou. V České republice roste pouze v Krkonoších, v Jeseníkách byla naposledy zaznamenána v roce 1951. Botanici na místě našli také silně ohrožený skalník černoplodý, jehož výskyt se zde potvrdil po více než 60 letech. ČTK to řekl botanik Radek Štencl ze Správy CHKO Jeseníky. Velká kotlina, nazývaná též Velký kotel, patří do Národní přírodní rezervace Praděd a patří mezi botanicky nejcennější lokality v ČR.

Průzkum vybraných nepřístupných částí skalních výchozů ve Velké kotlině se zde uskutečnil v polovině července. Cílem odborníků bylo pokusit se znovu najít populace rostlin v území považované za vyhynulé či nezvěstné a zmapovat velikost populací nejvzácnějších druhů. "Z druhů dlouhodobě ve Velké kotlině, a tím i v celých Jeseníkách nezvěstných, se podařilo najít ostřici vláskovitou. Jde o druh zvláště chráněný zákonem v kategorii kriticky ohrožených, ve stejné kategorii je uvedený i v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR. Poslední údaj, herbářová položka z Velké kotliny, je z roku 1951, druh zde byl tedy znovu spolehlivě zjištěn po více než 70 letech," uvedl Radek Štencl. Kromě Jeseníků se podle něj v Česku velmi vzácně vyskytuje ještě v Krkonošském národním parku.

Pro botaniky byl zajímavým zjištěním také výskyt skalníku černoplodého. "Skalníky rostoucí na skalách ve Velké kotlině nebyly právě pro nedostupnost většiny keříků dosud detailněji zkoumány a byly považovány za běžnější skalník celokrajný. Skalník černoplodý je daleko vzácnější, v Červeném seznamu uvedený v kategorii silně ohrožených druhů. Z prostoru Velké kotliny a Jeseníků obecně nebyl v minulosti vůbec udáván, v loňském roce byl ale nalezen a specialistou jako tento druh revidován starý herbářový sběr z roku 1961 ze skal na Sokolu severovýchodně od vrcholu Pradědu. Jde tak o nový druh pro území Velké kotliny a potvrzení výskytu v Jeseníkách po více než 60 letech," doplnil botanik.

Velká kotlina v Národní přírodní rezervaci Praděd je podle odborníků ze Správy CHKO Jeseníky jednou z botanicky nejbohatších a nejcennějších lokalit v celé ČR a řadí se rovněž mezi nejbohatší lokality ve střední Evropě.

Zájem přírodovědců toto území přitahuje už déle než 200 let, přesto ale není Kotlina v některých svých částech vzhledem ke značné členitosti a množství běžným způsobem nedostupných míst dosud podrobně prozkoumána. Pomoci tomu měl právě botanický průzkum, který se odehrál 14. až 17. července v dosud velmi málo nebo dlouhou dobu nenavštívených částí vybraných skalních výchozů, zejména pak skalních výchozů centrální Vitáskovy rokle a nepřístupné skály v dolní části Velké kotliny, jako je Podpěrova skála, Suzova stěna, Poubovy skály, Dostálův žleb a Roemerovy výchozy. "Další údaje z průzkumu o početnosti a rozmístění populací jednotlivých druhů se v tuto chvíli dále zpracovávají," dodal Štencl.

Alena Horáková

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů