Čtvrtek, 23. května 2024

7. října - Světový den bavlny

Světovým dnem bavlny chce Organizace spojených národů zvýšit viditelnost odvětví bavlny a povědomí o zásadní úloze, kterou hraje v hospodářském rozvoji, mezinárodním obchodu a zmírňování chudoby. Cílem je rovněž zdůraznit význam udržitelného a inkluzivního hospodářského růstu, plné a produktivní zaměstnanosti a důstojné práce pro všechny.

7. října - Světový den bavlny

Iniciativa Světového dne bavlny se zrodila v roce 2019, kdy čtyři producenti bavlny v subsaharské Africe - Benin, Burkina Faso, Čad a Mali, známí jako "Bavlněná čtyřka" - navrhli Světové obchodní organizaci oslavu Světového dne bavlny - 7. října.

Bavlna je jednou z nejběžnějších látek v našich skříních. Je to materiál pohodlný, hypoalergenní, prodyšný a odolný.

Bavlna však představuje mnohem víc než jen komoditu. Tato přírodní tkanina je produktem, který mění životy po celém světě, který podporuje 28,67 milionů pěstitelů a přináší užitek více než 100 milionům rodin v 75 zemích na 5 kontinentech.

To znamená, že za každým bavlněným oblečením se skrývá osobní příběh.

Je pravda, že bavlna je pro rozvinuté ekonomiky skutečně důležitá, ale pro nejméně rozvinuté a rozvojové země je to záchranná síť.

Bavlna je hlavním zdrojem obživy a příjmů mnoha venkovských drobných zemědělců a dělníků, včetně žen, a poskytuje zaměstnání a příjem některým z nejchudších venkovských oblastí na světě.

Zdroj: https://www.un.org/en/observances/cotton-day

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů