Čtvrtek, 1. prosince 2022

MMR dá z evropských peněz 3,5 mld. Kč na ekologická vozidla ve veřejné dopravě

6. října 2022
MMR dá z evropských peněz 3,5 mld. Kč na ekologická vozidla ve veřejné dopravě

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) dá v příštích letech regionům z evropských peněz celkem 3,5 miliardy korun na pořízení nízkoemisních a bezemisních vozidel pro veřejnou dopravu. Peníze půjdou z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), ministerstvo nyní na nákup ekologických vozidel vyhlásilo první dvě dotační výzvy. MMR o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

Peníze jsou součástí dotačního programu pro období let 2021 až 2027. Ministerstvo rozdělí 2,1 miliardy korun mezi tzv. méně rozvinuté regiony, kam v Česku patří Ústecký, Karlovarský, Moravskoslezský, Královéhradecký, Pardubický, Zlínský a Olomoucký kraj. Dalších 1,4 miliardy korun pak dostanou tzv. přechodové regiony, kam spadají kraje Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina.

´"Výzvy podporují nákup bezemisních vozidel pro veřejnou dopravu, která využívají alternativní energie, jako je elektřina a vodík, tedy elektrobusů, vodíkových autobusů, trolejbusů a tramvají. Z peněz určených na tuto výzvu je možné zakoupit také nízkoemisní vozidla využívající alternativní palivo biometan, což jsou například autobusy na plyn. Díky novým projektům ve veřejné dopravě jistě dojde ke zlepšení kvality ovzduší v českých městech a regionech a zvýší se tím i obliba veřejné dopravy," uvedl ředitel Řídícího orgánu IROP Rostislav Mazal.

Stát využívá peníze z evropských fondů i na další projekty v oblasti ekologické mobility. Například ministerstvo dopravy pravidelně vyhlašuje dotační výzvy na vybudování nabíjecích stanic pro elektromobily a další projekty.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů