Úterý, 31. ledna 2023

Přikrmujete ptáky? Dělejte to správně a zodpovědně, vyzývají ornitologové veřejnost

Přikrmujete ptáky? Dělejte to správně a zodpovědně, vyzývají ornitologové veřejnost

Pozorování ptáků na krmítku patří k oblíbeným a snadným způsobům, jak poznávat ptactvo našeho okolí. Převážně v období mrazů a sněhové pokrývky, kdy ptáci mají méně dostupné potravy, můžeme krmením pomoct běžným druhům ptáků navštěvujícím krmítko. Na 6.-8. ledna 2023 Česká společnost ornitologická (ČSO) připravuje pátý ročník sčítání ptáků na krmítkách Ptačí hodinka, pomocí kterého chce zjistit více o chování a populacích zimujících ptáků, významu přikrmování a odhalit další zajímavé výsledky. Program je určený pro širokou veřejnost. Více informací o programu i přikrmování a poznávání ptáků je k dispozici na webu ptacihodinka.cz.

Sýkora koňadra létá pro jednotlivá semínka, která ihned sežere v nedalekém keři. Brhlík lesní si jich nabere plný zobák a odletí je schovat do spíže. Zvonek zelený sedí v krmítku a loupe jedno semínko za druhým. ,,Pozorování ptáků na krmítku je skvělá možnost zjistit, jak se jednotlivé druhy ptáků chovají, jak vypadají a kolik jich na krmítko létá. Pokud se rozhodneme přikrmovat a budeme se držet několika zásad, můžeme ptákům navštěvujícím krmítka přikrmováním pomoci. Musíme mít ale na paměti, že umístěním krmítka na svou zahradu, balkon či parapet na sebe bereme zodpovědnost a ptákům můžeme v případě nesprávného krmení paradoxně ublížit. Zároveň se teprve postupně dozvídáme i o dalších možných rizicích spojených s intenzivním krmením," upozorňuje Ondřej Belfín z ČSO.

Pomocí jednoduchých výukových materiálů se naučíte určovat a rozlišovat nejběžnější ptačí druhy na krmítku, například vrabce.

Potrava ptáků, kteří u nás zimují, je převážně rostlinná a tvoří ji různá semena, bobule a jiné plody. ,,Osvědčenou potravou na krmítku jsou slunečnicová semena. Vrabci nebo hrdličky uvítají také obilná zrna jako oves, proso a pšenici. Když ponecháme několik jablek na stromě, budou nám vděční kosi a kvíčaly, a budeme-li mít štěstí, dočkáme se i pestrých severských návštěvníků - brkoslavů severních. Strakapoudy, sýkory či brhlíky nejlépe pohostíme tukovou směsí, kterou můžeme zakoupit v podobě lojových koulí. Lojové koule umisťujeme do krmítek bez sítěk, které jsou zbytečný jednorázový plast a po spadnutí je mohou sežrat psi nebo ježci," vysvětluje Dita Hořáková z ČSO.

Lidé mnohdy vyvěšují lojové koule v síťkách v městských parcích. Pokud spadnou, lákají svou vůní psy či ježky, kteří je mohou pozřít a mít vážné problémy. Foto: Ludmila Korešová

Krmítko není popelnice. Zbytky do něj nepatří

Naprosto nevhodné jsou kuchyňské zbytky. ,,Krmítko není popelnice. Proto do něj nedávejme slaná, sladká, kořeněná, přepálená, uzená nebo zkažená jídla. Ptákům způsobují těžké zažívací potíže a leckdy i smrt. Z kuchyně ale můžeme použít ovesné vločky, strouhanku z nesoleného pečiva, strouhanou mrkev, vařenou rýži či vařené brambory," doporučuje Hořáková.

Ornitologové také upozorňují, že není vhodné ptáky překrmovat. ,,Pokud je krmítko půl dne prázdné, ptákům to neublíží a navíc ho snáze udržíme v čistotě. Je důležité denně z krmítka odstraňovat trus a zbytky potravy. Sami bychom také jistě nechtěli jíst ze špinavých talířů. Důležité je krmítko každý týden také vyčistit. Takto lze preventivně předcházet šíření ptačích chorob," dodává Belfín.

Ptáci jsou na krmítku v těsném kontaktu. Snadněji se pak šíří případné choroby! Proto je důležité každé krmítko pravidelně sledovat a čistit. Foto: Libor Jiřinec

Shlukování u krmítka má totiž i svá rizika. ,,Ptáci jsou tu v těsném kontaktu a snadněji se mezi nimi šíří choroby. Pokud pořizujeme nové krmítko, raději zvolíme několik menších než jedno veliké. Také dbáme na to, aby šlo snadno rozebrat a vyčistit a mělo stříšku či zásobník jako ochranu před vlhkostí. Vhodné krmítko brání míchání trusu, slin a zbytků. Pokud to naše krmítko nesplňuje, o to důležitější je pravidelné čištění," říká Belfín.

Čím častěji krmítko sledujeme - tím lépe. ,,Můžeme tak už v zárodku odhalit, že máme na krmítku nemocného ptáka. Poznáme ho podle toho, že je načepýřený, malátný, apaticky posedávání v blízkosti krmítka i několik minut a vypadá, jakoby spal či ztratil plachost. Je potřeba ihned reagovat a zabránit dalšímu šíření choroby. Okamžitě odstraníme krmítka ze všech míst. Vydrhneme je a vydezinfikujeme slabým roztokem Sava, důkladně opláchneme a necháme vyschnout. Znovu začneme krmit nejdříve za 14 dní. Zároveň výskyt nemoci ohlásíme ČSO. O výskytu nakaženého ptáka je dobré informovat i sousedy v okolí nebo místní samosprávu," informuje Belfín.

Nemocný zvonek s příznaky trichomonózy - sliny u zobáku, zavřené oči a sedí na jednom místě. Ani při bezprostředním přiblížení člověka neuletí daleko. Foto: Pavel Mezulian

Ptačí svět je pestrý, plný poletujících a poskakujících opeřenců, kteří nám lidem dělají radost, pokud zrovna přiletí na naše krmítko. Přikrmujme proto správně a zodpovědně, abychom jim neškodili.

Druhý lednový víkend organizuje Česká společnost ornitologická pátý ročník sčítání ptáků na krmítkách Ptačí hodinka, kterého se lze zúčastnit z pohodlí domova. Už nyní se mohou zájemci hlásit o tipy a novinky prostřednictvím webové stránky ptacihodinka.cz.

Na webové stránce lidé najdou např.:

Pátý ročník sčítání ptáků na krmítkách - Ptačí hodinka: 6.-8. ledna 2023

Ptačí hodinka je dlouhodobý program občanské vědy České společnosti ornitologické, pomocí kterého chtějí ornitologové zjistit více o chování a populacích ptáků přezimujících v České republice. Program je určený pro širokou veřejnost a je vhodný pro každého, i bez předchozích zkušeností se sčítáním ptáků. Výsledky všechny uplynulých ročníků jsou k dispozici na webu ptacihodinka.cz

Úvodní foto: Sýkora koňadra je nejčastějším hostem krmítek v Česku. Kralovala statistikám ve všech čtyřech ročnících Ptačí hodinky. Foto: Ludmila Korešová

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů