Čtvrtek, 9. května 2024

Plzeňský kraj rozšířil rezervaci velkých kopytníků u Nýřan téměř na dvojnásobek

Plzeňský kraj rozšířil rezervaci velkých kopytníků u Nýřan téměř na dvojnásobek
Téměř na dvojnásobek se v minulých dnech zvýšila rozloha pastevní rezervace Janovský mokřad u Nýřan.Plzeňský kraj, který je jejím zřizovatelem, navýšil její rozlohu z původních 11,7 hektarů o dalších 8,9 hektarů.
,,Plzeňský kraj je výborným příkladem toho, jak veřejná instituce dokáže pečovat o biologicky cenné území přírodě blízkým a zároveň finančně efektivním způsobem," ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina, která pro nýřanskou rezervaci poskytla bezplatně zvířata. ,,Projekt rezervace u Nýřan také ukázal, jak rychle lze v Česku podobnou rezervaci založit, pokud úřady postupují vstřícně a bez zbytečných obstrukcí. Představitelé krajského úřadu se byli v milovické rezervaci podívat pro inspiraci v červenci roku 2021 a v prosinci 2021 se již divocí koně pásli u Nýřan," popsal Dalibor Dostál.
V rezervaci jsou menší stáda divokých koní a zpětně šlechtěných praturů. V příštích týdnech společnost Česká krajina poskytne pro rozšířenou rezervaci další zvířata, aby zvládla rozsáhlejší plochy spásat.
Přírodní rezervace Janovský mokřad se nachází byla vyhlášena Plzeňským krajem 24. května. 2021. Lokalita je biotopem či tahovou zastávkou několika ohrožených druhů ptáků, jako jsou například polák malý, bramborníček hnědý nebo jeřáb popelavý. ,,Předmětem ochrany jsou převážně mokřadní biotopy jako rákosiny, křoviny, rašelinné a podmáčené plochy nebo trvale zaplavené tůně, s neupraveným vodním režimem a výskytem zvláště chráněných druhů živočichů a celkově vysokou diverzitou zejména ptáků," popsal Jiří Vlček, pracovník krajského úřadu na úseku ochrany přírody.
Protože jde o bývalé pole, plochu výrazně zarůstaly různé plevele a expanzivní druhy trav. Právě ty by měla pastva velkých kopytníků potlačovat. ,,Cílem managementu je od počátku území vegetačně diverzifikovat. Technickými prostředky ani finančně nebylo možné biomasu posekat, ani smysluplně z plochy odstranit," doplnil Jiří Vlček.

Plzeňský kraj ještě plánuje ve starší části pastviny vytvořit rozsáhlou periodickou lagunu, která ba měla být spásána zvířaty a tím vytvořit potravní nabídku pro migrující i hnízdící ptáky. Do lokality byli v prosinci 2021 přivezeni tři divocí koně a v lednu 2022 dvě krávy zpětně šlechtěného pratura s odrostlým teletem. V březnu 2022 se pak jedné ze samic narodila dvojčata.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů