Čtvrtek, 30. března 2023

Vědci z Univerzity Tomáše Bati vyvinuli metodu zpracování nedopalků z cigaret na nanovlákna

Vědci z Centra polymerních systémů na Univerzitě Tomáše Bati vyvinuli metodu zpracování nedopalků z cigaret na nanovlákna, která dokáží zachytit hormony v odpadních vodách. Tato metoda je významným krokem v řešení problému s odpady, kterým jsou nedopalky z cigaret, a zároveň poskytuje řešení pro zachytávání škodlivin v odpadních vodách.

Vědci z Univerzity Tomáše Bati vyvinuli metodu zpracování nedopalků z cigaret na nanovlákna

"Nedopalky jsou třetí nejrozšířenější odpad v mořích a je to i celkem velký problém na pevninách. Prostě kam s ním, co s ním? Tak jsme se zaměřili na postup, jak je recyklovat a vyrobit z nich něco užitečného," říká vědecký pracovník Dušan Kimmer. Tyto odpady jsou nejen nevzhledné, ale také škodlivé pro životní prostředí a zdraví lidí. Vědci z Univerzity Tomáše Bati se však snaží tento problém řešit a přišli s inovativní metodou, která umožňuje zpracovat nedopalky z cigaret na nanovlákna, která jsou schopna zachytit hormony v odpadních vodách.

Proces zpracování začíná čištěním nedopalků vodou a etanolem, poté jsou rozpuštěny a dále čištěny na čistý roztok acetátu celulózy. Tuto surovina se poté využije k výrobě nanovláken pomocí elektrostatického pole. Takováto výroba nanovláken z nedopalků je však velmi náročný proces, který vyžaduje preciznost a pečlivost.

Využití těchto nanovláken jako filtrů pro čištění odpadních vod by mohlo v budoucnu přispět k ochraně životního prostředí a zlepšení kvality vody. Je důležité podporovat výzkum a vývoj takovýchto metod, které umožňují recyklaci odpadů a využití surovin z odpadů pro užitečné účely.

Zpracoval: Miroslav Kubásek

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů