Středa, 4. října 2023

Veverka kouše čelní stranou a další užitečné tipy amerických parků

Veverka kouše čelní stranou a další užitečné tipy amerických parků

Americké národní parky jsou známé majestátní, malebnou krajinou, přírodními poklady a vtipným, zhusta až absurdním způsobem, jakým služba NP poskytuje informace návštěvníkům. Píše o tom zpravodajský server The Washington Post.

Ať už jde o praktické rady v nepraktickém kabátě ("Abyste se vyhnuli davům, navštivte oblasti, kde nejsou takové davy.") nebo odvolávky na populární kulturu (fotografie odpočívajícího sviště s popiskem: "Právě jsem si nechal udělat test DNA. Ukázalo se, že jsem stoprocentní brambora."), příspěvky správy národních parků na twitteru, instagramu a facebooku se často virálně šíří a získávají kultovní status.

Matt Turner, který svého času pracoval jako průvodce a tlumočník v parcích, a nyní spravuje sociální sítě národních parků, je přesvědčený, že právě příspěvky využívající humor nebo popkulturní odkazy nejvíc rezonují - a díky tomu se k návštěvníkům dostanou cenné rady, kterým by jinak nemuseli věnovat pozornost.

Jednou z takových rad je: "Nezkoušejte hladit ty chundelaté krávy." Když lidé z parků mluví o "chundelatých krávách", myslí tím bizony - a těm je skutečně lepší se vyhnout. Bizoni v Yellowstonském parku zraní víc lidí než kterékoli jiné zvíře; během tříměsíčního období v loňském roce nejméně tři. "V národních parcích si nepoplácáte bizona, ale bizon si může poplácat vás (když budete moc blízko)," dodává vzkaz strážců parku na twitteru.

"Většina veverčích kousnutí pochází z přední strany veverky, tedy z jejího 'kousacího konce'." Tak začíná pasáž o bezpečnosti, která mimo jiné připomíná, že v národních parcích byste nikdy neměli krmit zvířata. Svoje jídlo si pečlivě ukládejte, odneste po sobě odpadky a udržujte bezpečnou vzdálenost od zvířat.

"Když narazíte na medvěda, nikdy se nesnažte srazit pomalejšího kamaráda na zem, i když máte pocit, že vaše přátelství už je za zenitem." Tato rada je krom zamyšlení nad silou přátelství především praktickým pokynem, co nedělat při blízkém setkání medvědího druhu. Tedy jak dodává další příspěvek: "Jakkoli jde o vzrušující okamžik, je třeba mít na paměti, že medvědi v národních parcích jsou divocí a mohou být nebezpeční."

Lasice hranostaj vypadají roztomile, ale pod sladkým kukučem a hebkou kožešinou se skrývá tvoreček, který umí být pěkně zuřivý a teritoriální. Aneb, jak píše správa národních parků: "Věděli jste, že když si podržíte lasici hranostaj u ucha, uslyšíte, jaké to je, když na vás zaútočí lasice hranostaj?"

Vyvarovat byste se měli i intimnějších pokusů o sblížení. "Jak už jsme psali u mnoha věcí, na které v národním parku narazíte, ať už je to sytě žlutý slimák, neznámá houba, anebo velká ropucha se zářícíma očima - prosím, nezkoušejte je olíznout." Toto varování správa parků zveřejnila poté, co se rozšířila zpráva o údajně psychedelických účincích sekretu jistého druhu ropuch žijících v Sonorské poušti.

A na toto téma volně navazuje i o něco méně vážně míněná rada: "Nikdy nezkoušejte chytat sněhové vločky na jazyk, dokud všichni ptáci neodletěli na jih."

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů