Čtvrtek, 21. září 2023

3+1 tipy pro udržitelnější život

3+1 tipy pro udržitelnější život

Chtěli byste žít udržitelněji? Nemusíte hned obracet svůj životní styl vzhůru nohama. Tyto čtyři tipy snadno zařadíte do svého každodenního života.

Udržitelné chování neznamená jen respekt a úctu k přírodě. Žít ekologicky a v souladu s přírodou vám taky může ušetřit nějakou tu korunu v rodinném rozpočtu. Tady jsou 4 jednoduché tipy, které snadno zařadíte do svého běžného života.
Recyklujte
Třídíte? V Evropské unii se my Češi řadíme mezi šest národů, které ze všech nejpoctivěji třídí odpad. Ročně tak každý z nás průměrně vytřídí na 42 kilogramů odpadu. Pokud tedy ještě netřídíte, nejlepší možný čas začít je právě teď! Barevných kontejnerů máme po celé republice tolik, že s největší pravděpodobností ho budete mít do sta metrů od domova.
Pořiďte si venkovní rolety
Klimatizační jednotky? Ty už jsou pasé. Venkovní stínění je efektivní variantou proti přehřívání místností a zbytečné produkci emisí. V létě dokáží odrazit většinu slunečního tepla, což znamená, že rozdíl teplot v interiéru a exteriéru může být až 9 °C. Přes zimu navíc umí ušetřit až 30 % výdajů za energie na vytápění. Využijete je tak po celý rok.
V automatizované podobě, tedy s elektrickým ovládáním a tepelnými a větrnými čidly, se venkovní rolety - například ty značky BUILDING Shutters - stávají chytrým prvkem domácnosti. Samy se vytahují a zatahují podle aktuálního počasí za okny, aby teplota interiéru byla optimální.
Nakupujte častěji
Na první pohled se může zdát, že na častějším nakupování není nic ekonomického ani ekologického. Ale opak je pravdou. Pokud jezdíte na pravidelné týdenní velké nákupy, je větší šance, že nakoupíte mnoho potravin, které ani nestihnete spotřebovat. Ty se pak zkazí a musí se vyhodit.
Častějšími, avšak drobnějšími, nákupy vždy máte čas zkonzumovat, co na vás v lednici či špajzce čeká. A než vyrazíte na nákup, nejprve se najezte. Jako hladoví totiž máme tendence více nakupovat.
Investujte do úsporných spotřebičů
Cena za energie za poslední rok prudce stoupla, investice do úsporných spotřebičů vám proto může ušetřit každý měsíc nějakou tu korunu. Zároveň budete mít dobrý pocit z toho, že pomáháte i přírodě. Pokud máte doma například dvacet let starou pračku či ledničku, nový energeticky úsporný kus vám v porovnání s veteránem může ušetřit i polovinu nákladů. A začněte klidně od toho nejmenšího - úsporné žárovky totiž stojí jen desítky korun, ale ušetří až neuvěřitelných 90 % energií.
Možností, jak se chovat šetrně k životnímu prostředí, je mnoho - a nemusí to být žádný velký zásad do vaší komfortní zóny. Který z těchto tipů vás oslovil?
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů