Pátek, 22. září 2023

Arnika zahájila třináctý ročník ankety Alej roku. Každý může nominovat své oblíbené stromořadí

Arnika zahájila třináctý ročník ankety Alej roku. Každý může nominovat své oblíbené stromořadí

Už potřinácté pořádá spolek Arnika oblíbenou anketu Alej roku, která má jako jeden z cílů najít a ocenit nejkrásnější alej v České republice. Soutěž je totiž otevřená nominacím od kohokoliv, kdo by rád přihlásil svou oblíbenou alej. Nominovat tak mohou jednotlivci, skupiny, města, obce či firmy. O vítězi rozhodne veřejnost v internetovém hlasování.

K nominaci je třeba vyplnit jednoduchý nominační formulář na webové stránce alejroku.cz. Zájemci o nominaci budou vyzváni k přiložení jedné až tří fotografií aleje, označení GPS umístění a dodání krátkého textu o nominované aleji. Text může pojednávat o historii aleje, jejím významu pro místní komunitu, nebo se zaměřit na osobní vztah nominujícího k aleji. 1

,,Každý ročník ankety je jedinečný a vždy se těšíme na nové nominace. Lidé nás udivují krásnými fotografiemi a příběhy, které zaujmou. Sami jsem každoročně překvapeni, kolik nádherných alejí v České republice je a že lidé mají tak silný vztah k alejím rostoucím v jejich blízkosti. Je pro mě potěšení seznamovat se s tolika krásnými místy prostřednictvím nominovaných alejích, které bych jinak nepoznala. Věřím, že to mají i ti, co nás sledují. Tato anketa spojuje milovníky přírody. Děkuji lidem, že se s takovým nadšením zapojují do ankety, pomáhají mapovat významná místa v České republice a šíří o významu alejí v české tradiční krajině, protože stromy dodávají krajině duši." řekla koordinátorka akce Denisa Hronová z Arniky.

V rámci ankety probíhá také fotosoutěž, ve které se hodnotí tři nejkrásnější fotografie alejí. První fotografie, kterou zájemce nahraje, se zapojuje do fotosoutěže. Patroni a patronky ankety potom vybírají nejlepší fotografie. 2

Poslechněte si video vzkaz patronky ankety Alej roku 2023, herečky Petry Vojtkové: https://www.youtube.com/shorts/43CVcAvMtfU

Pro samotnou anketu je důležité, aby se podle fotografie dala alej jednoduše rozeznat. Účastníci však mohou poslat až tři snímky, a tak mají možnost poslat i fotografii, která bude mít zejména estetický rozměr a zaujme patrony a patronky při hodnocení fotosoutěže.

Soutěž probíhá podle harmonogramu, který naleznete na webové stránce alejroku.cz.3 Kromě ocenění hlavní vítězky (aleje s největším počtem hlasů) jsou vyhlašováni vítězové v jednotlivých krajích.

Anketa "Alej roku" je skvělou příležitostí pro každého, kdo si váží krásy a významu alejí, aby se zapojil, nominoval svou oblíbenou alej a přispěl k objevení a poznání těch nejkrásnějších alejí v České republice.

S alejí, která získá nejvíce hlasů, se pojí uspořádání Alejová slavnosti ve vítězné aleji a let balonem od Habalon pro nominanta či nominantku. Ti, kteří nominovali vítězné aleje, se mohou těšit na vstupenky do botanických zahrad po celé ČR, vstupenky do Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov a na mnoho dalších cen. 4

Vítězové fotosoutěže získají cenné dary od sponzora ankety Canon:

1. místo - inteligentní digitální fotoaparát s kreativními funkcemi EOS M200

2. místo - přenosná fototiskárna SELPHY CP1300

3. místo - multifunkční tiskárna PIXMA TS8350

1 Více o anketě Alej roku: www.alejroku.cz

2 Pravidla k fotosoutěži: pravidla (alejroku.cz)

3 Harmonogram celého ročníku: harmonogram ankety (alejroku.cz)

4 Podívejte se na výhry (alejroku.cz)

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout zájem lidí k alejím a stromořadím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé stromy jsou důležitou součástí našeho prostředí přinášejí užitek přírodě i lidem. Nám pomáhají například tím, že omezují hluk ze silnice nebo odnos zeminy z polí. Řidičům usnadňují orientaci v noci nebo za deště. Naše země je protkána tisíci kilometrů silnic, silniček, polních cest a většinu z nich lemují stromořadí. V součtu už to má značný pozitivní vliv na přírodu. Stromy jsou domovem desítek někdy i stovek druhů živočichů. Někteří z nich je využívají při migraci mezi vhodnými biotopy nebo jako loviště. Zapojením do ankety nám pomáháte šířit povědomí o významu alejí a stromořadí v české krajině. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste sami nebo společně vysadili.

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů