Pátek, 1. prosince 2023

Diamo a univerzita v Liberci spolupracují na výzkumu získávání zlata či uranu

Diamo a univerzita v Liberci spolupracují na výzkumu získávání zlata či uranu

Státní podnik Diamo a Technická univerzita v Liberci se dohodly na spolupráci při výzkumu získávání strategických prvků, jako jsou třeba uran, zlato nebo lithium. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí Diama Kristýna Hanušová. Cílem projektu je, využít odpad, který zůstal po těžbě uranu, a vytěžit z něj důležité suroviny. Projekt koordinuje liberecká univerzita a zapojeny jsou do něj také univerzity ze Španělska, Itálie a Velké Británie.

"Tito partneři nám mohou pomoci posunout výzkum v oblasti zmírňování dopadů radionuklidů na životní prostředí," doplnil ředitel Ústavu pro nanomateriály a pokročilé technologie (CXI) liberecké univerzity Miroslav Černík. Na vytipovaných lokalitách Diama ve Zlatých Horách, Příbrami nebo Horním Slavkově budou mít účastníci projektu možnost, seznámit se s monitoringem a odstraňováním radionuklidů včetně zahlazování následků hornické činnosti. Na odebraných vzorcích vody a materiálů pak budou testovat účinnost navržených metod separace vybraných kritických prvků.

"Podobné mezinárodní projekty jsou příležitostí pro zaměstnance Diama, jak se seznámit s novými zahraničními technologiemi a postupy, které souvisejí se zahlazováním následků hornické činnosti, a zároveň sdílet své zkušenosti a dosažené výsledky," uvedl ředitel Diama Ludvík Kašpar. Výzkum separace kritických surovin může podle něj přispět ke zlevnění a zefektivnění sanace horninového prostředí a ke zmírňování nedostatku kritických nerostných surovin v Evropské unii.

Nejedná se o první společný projekt liberecké univerzity a firmy Diamo. Spolupracují už například v mezinárodním projektu LIFEPOPWAT, zaměřeném na čištění skládkových vod kontaminovaných nebezpečnými pesticidy. Pilotní projekt spustili vědci ve spolupráci se státním podnikem a společností Photon Water Technology před dvěma lety na výsypce starého lomu na Karlovarsku. Uloženo je tam 5000 tun lindanu a odpadních látek, které vznikaly při jeho výrobě v neratovické Spolaně za minulého režimu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů