Čtvrtek, 23. května 2024

10. srpna - Světový den lvů

Světový den lvů si klade za cíl zvýšit povědomí o těchto majestátních lovcích, jejichž počet dramaticky poklesl do bodu, kdy je nutné je umístit na seznam ohrožených druhů.

10. srpna - Světový den lvů

Historie Světového dne lvů

Tuto oslavu krále živočišné říše založila organizace Big Cat Rescue. 10. srpen je tak dnem, kdy se lidé z celého světa střetávají, aby vzdali hold mocnému lvu co nejvíce způsoby. Přestože jde o zábavnou a vzrušující příležitost pro všechny, její základy jsou založeny na velmi vážné věci: počet lvů dramaticky poklesl do bodu, kdy je nutné je umístit na seznam ohrožených druhů.

Světový den lvů je duchovním dítětem spoluzakladatelů Derecka a Beverly Joubertových a jejich týmu s vášní pro velké kočky. Iniciativu zahájili v roce 2013 a spojili jak National Geographic, tak Iniciativu pro velké kočky pod jediným praporem, aby chránili zbývající velké kočky žijící ve volné přírodě.

Lvi - s vědeckým názvem Panthera leo - jsou druhou největší kočkou na světě, hned za asijským tygrem. Tato ohromná stvoření, vážící mezi 150-250 kilogramy, podněcovala lidovou představivost po staletí a vzbuzovala úžas svou rychlostí a silou. Před třemi miliony let se lvi proháněli po celé Africe a euroasijském superkontinentu. Ale dnes se jejich areál omezuje především na Afriku a vybrané části Asie.

Podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody jsou lvi ,,zranitelným" druhem, což znamená, že jejich počet by mohl a měl být vyšší. V současné době vědci odhadují, že na planetě Zemi zbývá 30 000 až 100 000 lvů. Bez výrazného zásahu existuje šance, že by se mohli ocitnout na seznamu ohrožených po boku jiných druhů, kterým nejvíce hrozí vyhynutí.

Světový den lvů je proto příležitostí pro milovníky lvů na celé planetě, aby se postavili proti úbytku areálů a stanovišť krále zvířat. Lvi patří mezi největší suchozemské vrcholové predátory s pověstí jako žádný jiný. Bylo by tragickou ztrátou pro přírodu i lidstvo, kdyby tento druh zcela zmizel z přirozeného prostředí. Hrozby proti lvům jsou však až příliš reálné. Čelí dvěma strašákům stále populárnějšího ,,lovu za trofejemi" a lidské invazi do jejich tradiční divočiny. Snížení množství jejich přirozené potravy v kombinaci s loveckou turistikou je činí každým rokem zranitelnějšími. Za poslední čtyři desetiletí se populace lvů snížila o padesát procent.

Světový den lvů má proto tři cíle. Prvním z nich je zvýšit povědomí o utrpení lvů a problémech, kterým tento druh ve volné přírodě čelí. Druhým je najít způsoby, jak chránit přirozené prostředí velkých koček, jako je vytvoření více národních parků a omezení oblastí, ve kterých se lidé mohou usazovat. A třetí je vzdělávat lidi, kteří žijí v blízkosti divokých koček, o nebezpečích a o tom, jak je chránit. Lidé a velké druhy, jako jsou kočky, mohou spolu žít v harmonii, ale pouze pokud víme, jak na to.

Jak oslavit Světový den lvů
Jak jej oslavíte, je čistě na vás. Můžete změnit své profilové obrázky na sociálních sítích na lva pro daný den, nakreslit obrázek a sdílet jej s přáteli, nebo třeba zjistit, kdo má nejhlasitější řev.

Organizátoři Světového dne lvů chtějí každému co nejvíce usnadnit zapojení do podpory těchto majestátních šelem a jejich ochrany pro další generace. Pokud přejdete na jejich webovou stránku, najdete kód, který můžete použít k vložení obrázků Světového dne lvů na své webové stránky. Návštěvníci pak mohou kliknout na odkaz, aby byli přesměrováni na webovou stránku Světového dne lvů, kde mohou přispět na různé projekty.

Pokud jde o darování charitativním organizacím, Světový den lvů vám nabízí řadu možností. Mezi charitativní organizace spojené s tímto dnem patří African Conservation Foundation, African Parks, Defenders of Wildlife, Ewaso Lions, International Fund for Animal Welfare, LionAid, Lion Guardians, Nikela, Save Animals Facing Extinction, Saving The Lion Foundation a mnoho dalších. Tyto organizace můžete buď přímo podpořit, nebo pomoci organizátorům Světového dne lvů zvýšit povědomí o množství charitativních organizací, které se snaží situaci lvů zlepšit.

Podle organizátorů Světového dne lvů je nyní čas jednat. Varují, že pokud lidé dnes nepodniknou kroky, aby pomohli lvům, svět by mohl tento druh zcela ztratit. Účelem hnutí je proto dostat zprávu ven a šířit ji po celém světě.

Zájemci o pomoc také mohou ,,lajkovat" oficiální facebookovou stránku a sledovat @BigCatRescue na Twitteru, protože čím více budeme tuto zprávu šířit, tím větší je šance, že tato neuvěřitelná zvířata budou navždy zdobit naši planetu.

Není to však všechno otázkou zkázy a chmur. Zatímco lev zůstává zranitelný, věci se zlepšují. Jak se svět stává uvědomělejším, zvyšuje se požadavek na zachování přírodního prostředí a tyto velké kočky z toho mají prospěch. To je něco, z čeho všichni řveme radostí...

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů