Pondělí, 25. září 2023

Otrokovice vybudují místa, kam lidé budou moci odložit věci, které již nechtějí

Otrokovice vybudují místa, kam lidé budou moci odložit věci, které již nechtějí

Otrokovice na Zlínsku vybudují místa, kam lidé budou moci odložit věci, které již nechtějí, ale které bude možné ještě použít. Jde o takzvané re-use pointy. Město jich do konce roku zřídí osm, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Vaculová.

"Znovupoužívání věcí je prospěšné pro životní prostředí, cirkulární ekonomiku nebo jakoukoli jinou aktivitu, která má vést ke snížení množství odpadů a mrhání materiály. Město Otrokovice prostřednictvím technických služeb provozuje po městě patnáct sběrných dvorů. K nim nově přibude osm kovových buněk, takzvaných re-use pointů pro shromažďování výrobků pro opětovné použití," uvedla mluvčí.

Buňky budou velké pět krát 2,5 metru. "K opětovnému využití zde budou lidé moci odložit použitelný drobný nábytek, textil, knihy, časopisy, hračky, věci pro zahradu, domácí, opravárenské, sportovní vybavení a další. Odevzdané věci budou přijímány čisté a funkční tak, aby mohly být nabídnuty k dalšímu použití obyvatelům. Re-use pointy lidé najdou ve všech částech města, konkrétně u sběrných dvorů v ulicích Spojovací, Dr. Ed. Beneše, SNP, Hlavní, Nábřeží, B. Němcové, Čechova a na Štěrkovišti u točny," uvedl jednatel technických služeb Vladimír Plšek.

Smyslem projektu je také předcházet vzniku odpadu na území města. "Veškerý materiál, se kterým se v rámci projektu nakládá, bude od občanů přebírán bezúplatně. Všechny přijímané materiály budou zaevidovány, stejně jako materiály, které budou později vydávány. Bude tak existovat přesná evidence," uvedl vedoucí městského oddělení projektového řízení Josef Zdražil. Náklady projektu jsou necelé tři miliony korun, z 85 procent je pokryje evropská dotace.

Zřízení re-use centra k odkládání věcí zvažuje ve Zlínském kraji například Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku. Podobné centrum vzniklo loni ve Slavičíně na Zlínsku, jde o centrum Cirkula.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů