Pátek, 22. září 2023

Cesta znovuzrození materiálu na 25. Designbloku: Fakulta architektury ČVUT a Reborn Design spojili síly

Cesta znovuzrození materiálu na 25. Designbloku:  Fakulta architektury ČVUT a Reborn Design spojili síly

Největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě se uskuteční od 4. do. 8. října 2023 ve třech výstavních domech v Praze. Tématem a koncepčním pojítkem celého festivalu je Cesta. Expozice úspěšných studentských ekodesignů z výzvy Reborn Design 2023 ve Veletržním paláci naznačí možnosti reinkarnace odpadu. Nese název ,,Cesta materiálu".

Výzva Reborn Design 2023 probíhala od března do června. Přizvala designéry, architekty a kreativce
z českých univerzit, aby navrhli inovativní řešení pro udržitelnou budoucnost. Smyslem výzvy je upcycling, tedy zvýšení přidané hodnoty odpadního materiálu prostřednictvím designu.
Vystavené projekty pochází v první řadě od studentů Ústavu designu Fakulty architektury ČVUT. Vítězné práce vznikly v Ateliéru Fišer-Nezpěváková. FA ČVUT také expozici na Designbloku zaštiťuje. Výstava je doplněna o úspěšná díla studentů z Mendelovy univerzity v Brně, Ústav designu a nábytku.
Účastníci Reborn Design měli 3 měsíce na navržení udržitelných designových řešení s využitím minimálně 95 % materiálu, který by skončil jako odpad na skládce. Smyslem výzvy je snižování množství odpadu, šetření zdrojů a minimalizace uhlíkové stopy výrobků. Zároveň se jedná o praktické vzdělávání studentů. Své nápady mohli soutěžící realizovat ve 4 kategoriích designů dle 4 materiálových výzev: odpadní plast z 3D tisku, recyklované PET fólie, recyklovaný sádrokarton a experimentální design mycelia.
Porota byla složena ze zástupců akademické sféry, byznysu a odborníků na cirkulární ekonomiku. Kritéria hodnocení jsou nejen design, ale i potenciál pro uvedení produktu na trh a technologická realizovatelnost. Vítězové v jednotlivých kategoriích získali peněžní odměny i možnost pokračovat v rozvoji své práce u některého z partnerů.
Níže zmíněné a další exponáty uvidíte v rámci expozice Openstudia ve Veletržním paláci:
Prakticky zaměřený je festivalový stolek od výherkyně Karoliny Petřekové v kategorii Recyklovaný PET. Díky výhře získala možnost vyrobit limitovanou sérii stolků pro BAT (partner British American Tobacco) na letošní letní festivaly Colours of Ostrava a Lovestream. Ve festivalové zóně BAT byly k vidění i sedací vaky od Terezy Cvrčkové.
Mycelium (podhoubí) je materiál budoucnosti. Vojtěch Vydržel zvítězil v hlasování veřejnosti i v kategorii Experimentální design s návrhem rakví a uren pro uhynutá zvířata Mykofin. Rakve připomínající sarkofág umožňují důstojné, šetrné a ekologicky udržitelné rozloučení s domácími mazlíčky. Vojtěch nyní dál pracuje na svém projektu a zakládá start-up.
Odpad z 3D tisku trápí komunitu uživatelů okolo 3D tiskařského giganta Prusa Research. Studentky Tereza Johnová a Antonie Varju doslova přetavily odpadní výtisky v barevný ping-pongový set. V této kategorii si skvěle vedl také Vojtěch Vydržel s deskou pro osoby se sníženou mobilitou.
Barbara Rakovská získala první místo v kategorii Recyklovaný stavební materiál. Akustické a pohledové panely Wavy Pebble kombinují mycelium a zbytkovou sádru z odpadního sádrokartonu. K vidění bude náznak akustické příčky od Tadeáše Rulíka.
Kurátorkou expozice je M.A. Henrieta Nezpěváková, Ph.D. / Ústav designu FA ČVUT, která společně s doc. Ing. arch. Kateřinou Sýsovou, Ph.D. vystoupí při zahajovacím ceremoniálu ve středu 4.10 od 11:00.
Ačkoliv nastupuje digitální věk, stále žijeme v materiálním světě. Stroje, objekty a předměty, které nás na této cestě čím dál více digitálním životem obklopují, musí fyzicky z nějakého materiálu existovat. Každý materiál slouží ve své podobě svému účelu omezenou dobu. Následně nastupuje cestu proměny: drcení, tavení, znovuvyužití, recyklace.
Nechte se pozvat na kousek této výpravy prostřednictvím expozice Ústavu designu Fakulty Architektury ČVUT a Reborn Design.
O partnerství FA ČVUT a Reborn Design
Spolupráce Fakulty architektury ČVUT a Reborn Design propojuje kreativitu, inovace, praktické vzdělávání a princip udržitelnosti. Připravuje tak studenty na praxi v reálném prostředí, aby uměli lépe a více ekologicky přemýšlet při návrzích produktů a staveb.
Společně tak usilují o design ekologicky šetrných a společensky odpovědných řešení. Cílem je inspirovat k tvorbě inovativních návrhů, které minimalizují dopad produktů na životní prostředí a zároveň zvyšují jejich funkčnost a estetiku.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů