Sobota, 2. prosince 2023

Jihlava otevřela Útulek věcí, odložit se tam dá i využitelný stavební materiál

Jihlava otevřela Útulek věcí, odložit se tam dá i využitelný stavební materiál

Jihlava otevřela Útulek věcí v bývalém vojenském areálu v Pístově. Lidé tam mohou darovat předměty, které ještě může upotřebit někdo jiný, třeba i stavební materiál. První měsíc bude centrum věci pouze přijímat, aby se zaplnilo, pak zahájí bezplatný výdej. Vyplývá to z webu radnice.

V krajském městě bylo zatím menší takzvané re-use centrum ve sběrném dvoře v ulici Brtnická, použitelné věci lidé odkládají také do skříně na sídlišti Březinky. Nová služba jejich kapacity rozšíří.

"Zřízení nového re-use centra jsme iniciovali kvůli nutnému snížení množství odpadu v Jihlavě. Zároveň tímto podporujeme vznik místní cirkulární ekonomiky s cílem udržet hodnotu věcí co nejdéle v oběhu," uvedl náměstek primátora Richard Šedivý (ANO).

Útulek věcí je společným projektem města a spolku Téma dne, který bude nové re-use centrum provozovat. Umístěné je nad útulkem pro opuštěná zvířata v Telečské ulici. Je tam víc místa než ve sběrném dvoře, proto tam je možné dávat i rozměrnější věci, jako je nábytek, stavební materiál, třeba umyvadla, dlaždice a dřevěné latě. Obyvatelé i organizace tam mohou darovat například také vybavení domácnosti, nářadí, hračky, kočárky, autosedačky a sportovní vybavení.

Čalouněný nábytek nebo matrace centrum přijímat nebude z hygienických důvodů, odkládat tam nelze ani elektrické přístroje. "Oblečení a textil se vybírat také nebude, protože se již sbírá v kontejnerech umístěných ve městě a současně se tento materiál dvakrát ročně vybírá formou vagonu Diakonie Broumov," uvedla Katarína Ruschková z městského oddělení životního prostředí.

Nabídku uvidí zájemci na sociálních sítích nebo na místě. Centrum bude otevřené tři dny v týdnu, v úterý a ve čtvrtek odpoledne a v sobotu dopoledne. Podrobnosti jsou na webu města.

Menší re-use centrum ve sběrném dvoře funguje v Jihlavě od jara 2021. Do venkovní samoobslužné skříně na sídlišti Březinova mohou Jihlavané odkládat menší věci, například nádobí, knihy a hračky, od loňska.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů