Sobota, 2. prosince 2023

BBC: Británie zvažuje odklad zákazu prodeje nových vozů se spalovacím motorem

BBC: Británie zvažuje odklad zákazu prodeje nových vozů se spalovacím motorem

Británie zvažuje odklad zákazu prodeje nových aut s benzinovým nebo naftovým motorem o pět let. Zákaz by tedy nově platil až od roku 2035. Informovala o tom zpravodajská televize BBC s odvoláním na nejmenované zdroje. Úřad premiéra v reakci na zprávu uvedl, že se ke spekulacím nevyjadřuje. Premiér Rishi Sunak dnes večer oznámil, že v příštích dnech přednese významný projev ohledně dlouhodobého rozhodnutí, jež se týká snižování emisí.

Britský premiér Sunak po zprávách v médiích o tom, že se jeho vláda chystá změnit některé cíle v oblasti ekologie vydal dnes pozdě večer prohlášení, které agentura Reuters označuje za velmi nezvyklé. Sunak uvedl, že se Británie hlásí k cíli uhlíkové neutrality do roku 2050, jeho vláda toho chce však dosáhnout "lepším a vyváženějším způsobem".

"Tento týden přednesu projev ohledně dlouhodobého rozhodnutí, které musíme udělat, abychom zajistili, že naše země bude místem, kde budeme všichni chtít, aby vyrůstaly naše děti," uvedl bez dalších podrobností Sunak.

Současný cíl ukončení prodeje do roku 2030 byl představen v listopadu 2020 jako hlavní část plánu "zelené revoluce" tehdejšího premiéra Borise Johnsona. Ještě v červenci ministr pro místní rozvoj Michael Gove potvrdil vládní podporu této politice.

Ve svém prohlášení Sunak zkritizoval i své předchůdce. Podle něj předchozí kabinety "nebyly upřímné ohledně nákladů a kompromisů", jež se týkají opatření na snižování emisí.

Mezi zákonodárci rostou obavy, že Británie pod Sunakem ztratila chuť realizovat obtížnou klimatickou politiku před volbami, které se konají v příštím roce. Nervozita vzrostla poté, co Sunak prohlásil, že ke změně klimatu zaujme "přiměřený přístup", který vyváží ambice čisté nuly s potřebou udržet výdaje spotřebitelů co nejníže. Sunak odmítá kritiku a prohlásil, že výsledky Británie v oblasti snižování emisí jsou lepší než u ostatních velkých zemí.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů