Pátek, 1. prosince 2023

Společnost pro zvířata vyzývá k zákazu zábavní pyrotechniky

Společnost pro zvířata vyzývá k zákazu zábavní pyrotechniky

Petardy, ohňostroje ubližují, Společnost pro zvířata vyzývá k ukončení prodeje a použití, regulaci podporuje i ministr životního prostředí

Exploze ,,zábavní" pyrotechniky duní tmou, děsí zvířata i lidi. po celý rok, nejvíc v prosinci a na Silvestra.

Odpalováním raket, petard, pum, římských svící, bouchacích kuliček, kompaktů a ohňostrojů dochází ke zraňování a usmrcování zvířat, jejich panice, k traumatům a zraněním lidí.

Hluk, otřesy a nebezpečný odpad. Životní prostředí je výrazně kontaminováno toxiny z explozí.

Riziko požárů je vysoké.

,,Prodej a použití výrobků tzv. zábavní pyrotechniky odpalovaných venku, především kat. F2 a F3, je nutné ukončit široké veřejnosti. Navrhujeme i změny pro odpalování ohňostrojů a ohňostrojných prací, které se dokonce konají uprostřed přehrad. Životy a zdraví lidí a zvířat, příroda, musejí mít přednost před bezohledným chováním jednotlivců a skupin." Uvádí Judit Laura Krásná, předsedkyně Společnosti pro zvířata.

Společnost pro zvířata se škodlivými účinky ,,zábavní" pyrotechniky zabývá dlouhodobě.

https://spolecnostprozvirata.cz/stoppyro/

Veřejnost uvádí Společnosti pro zvířata své smutné a tragické zkušenosti do Formuláře o odpalování

https://spolecnostprozvirata.cz/stoppyro-formular/

,,Silvestr už pár let trávíme ve sklepě (ne vinném, ale klasickém, doma), kvůli našemu psovi. Má panický strach z pyrotechniky, jinak celý rok tráví venku na zahradě."

,,Předčasný porod jedné z našich koz vyvolaný stresem z explozí na Silvestra 2022. Potvrzeno veterinářem. Všechna mláďata mrtvá."

,,Stres, strach, ohrožení majetku a osob a zvířat. Psychická újma a po rozednění 1. ledna pozůstatky odpalování, smog a zbytky z petard na vlastní zahradě a u zaparkovaných vozů (odpalováno od sousedů). Vystresovaná zvířata, u nás psychické potíže, šok!"

,,Každý rok prožívám celý prosinec úzkost, musím brát léky na uklidnění (Lexaurin) (pomůže jen částečně), na Silvestra explozím pyrotechniky nelze utéct. Ten poslední jsem byla na samotě v lesích a všude z osad a vesnic z okolí to bouchalo a dunělo. Je to jednoduše válka proti všemu živému. Vzkaz politikům: udělejte něco skutečně prospěšného a zastavte to!"

,,Nečekaný dělobuch nás zastihl na procházce s dcerou a se psem. Naštěstí jsem měla psa na vodítku, ale nemohla jsem ho uklidnit a museli jsme spěchat domů. Dcera plakala, jsou ji dva roky a bojí se zvuků, které si nemůže odůvodnit. Zakázala bych všechnu pyrotechniku, nevidím v ní žádný přínos pro život."

,,Petarda vlítla na dvorek u mého rodinného domu. Pes zraněn, léčba 2 měsíce, 2 x denně čištění na veterině, několikrát v narkóze na čištění. Pes byl zraněn na vnitřní straně stehna a na varlatech. Komplikovaná a drahá léčba."

Jedině změna legislativy může přinést výrazné omezení této škodlivé zábavy. Společnost pro zvířata pracuje s odborníky na návrzích zákonných změn.

Regulaci ,,zábavní" pyrotechniky podporuje také ministr životního prostředí Mgr. Petr Hladík, který ve svém stanovisku uvádí: ,,Podporuji rozšíření regulace prodeje zábavní pyrotechniky. Dnes si každý může koupit a odpálit veškerou zábavní pyrotechniku s výjimkou nejsilnější kategorie F4. Tu mohou nakoupit pouze tzv. osoby s odbornou způsobilostí ve specializovaných obchodech. Podle mého názoru by měla volně dostupná zůstat jen nejméně nebezpečná pyrotechnika v kategorii F1, která zahrnuje např. dortové fontány nebo prskavky."

Celé stanovisko naleznete na https://spolecnostprozvirata.cz/stoppyro/

Lidé se mohou připojit k Petici prodejcům za ukončení prodeje tzv. zábavní pyrotechniky, již tak učinilo přes 9 400 osob https://spolecnostprozvirata.cz/petice-prodejcum/ Petice je jednou z mnoha aktivit za zastavení této bezohledné škodlivé zábavy. Její zákazy a omezování postupně zavádějí další členské země EU.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů