Sobota, 2. března 2024

Vídeň dává druhý život nefunkčním předmětům a obnovuje poukázky na opravy

Vídeň dává druhý život nefunkčním předmětům a obnovuje poukázky na opravy

Vídeňská radnice v říjnu spustila další kolo programu na podporu oprav porouchaných předmětů. S výjimkou elektrospotřebičů město dotuje každou opravu z 50 %, maximální částka dosahuje 100 euro. Zájemci si mohou zdarma na stránkách města stáhnout speciální poukázku a uplatnit ji v podnicích Vídeňské opravárenské sítě.

Máte v podrážce zimních bot díru? Potřebujete záplatu na oblíbený kabát? Rádi byste si nechali rozbité věci spravit, ale nechcete za opravu dát půlku výplaty? Vídeňská radnice letos v říjnu opět přichází s řešením. Vídeňané získají na opravy až 50% příspěvek, a to díky dalšímu kolu městského programu, který již od roku 2020 motivuje obyvatele, aby zbytečně nevyhazovali porouchané věci.
Obyvatelé města si mohou speciální poukázku, tzv. Wiener Reparaturbon, stáhnout snadno online na stránkách města. Poukaz platí na opravy všech předmětů, které nejsou napájeny elektřinou. ,,Wiener Reparaturbon podporuje opravy, které se netýkají elektrospotřebičů: od kabelek, hraček a hodinek až po jízdní kola a nábytek. Kupon lze také vyměnit za broušení nožů, opravu kalhot nebo hudebních nástrojů," vysvětluje Markus Piringer z vídeňské poradny v oblasti životního prostředí Die Umweltberatung. Vídeňský Reparaturbon doplňuje podobný celorakouský program, který se vztahuje právě na opravy elektrospotřebičů.
,,Mnoho předmětů má vysokou sentimentální hodnotu. Díky opravě se s nimi nemusíte loučit. Voucher na opravu je dostupný pro každého," zdůrazňuje vídeňský radní pro klima Jürgen Czernohorszky. Na jednu opravu je možné od města získat maximálně 100 eur. Pokud se oprava předmětu již nevyplatí, dostane zákazník dotaci i na odhad nákladů až do výše 100 % ceny, nejvýše však 55 eur.
Do akce se zapojilo na pět desítek vídeňských podniků po celém městě, které jsou součástí místní sítě opraven Reparaturnetzwerk Wien. Zákazníci se s poukazem dostaví do vybrané opravny a objednají si potřebnou službu. Po předložení voucheru je cena automaticky snížena na polovinu, při dražších opravách zákazník doplatí opravárenské firmě pouze rozdíl.
,,Opravy zamezují vzniku odpadu, šetří zdroje, chrání klima a vytvářejí pracovní místa v regionu. Proto město Vídeň podporuje opravy v rámci sítě opravárenských provozů prostřednictvím Reparaturbonu," vysvětluje Czernohorszky. Díky tomuto programu bylo dosud opraveno již více než 35 000 předmětů, čímž se zabránilo vzniku přibližně 2 700 tun CO2 a přibližně 355 tun odpadu. Do roku 2027 město na podporu oprav vyčlenilo celkem 1,2 milionu eur.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů