Pondělí, 26. února 2024

Těžebním firmám rostou náklady, promítnou je nejspíš do cen pro zákazníky

Těžebním firmám rostou náklady, promítnou je nejspíš do cen pro zákazníky

Některé těžební firmy nejspíš navýší ceny svých produktů pro zákazníky. Důvodem je růst nákladů. Ten v příštích letech ještě posílí navýšení úhrad z vydobytých nerostů, který dnes schválila vláda. Vyplývá to z komentářů firem pro ČTK. Ekologové naopak zvýšení úhrad uvítali, podle nich mohlo být ještě vyšší.

Vláda dnes schválila návrh na zvýšení sazeb úhrad za vydobyté nerosty. Odvody těžebních firem tak v příštích letech o jednotky procent vzrostou. Do veřejných rozpočtů by tak od roku 2025 podle odhadů mělo přibýt kolem 579 milionů korun ročně. Peníze navíc by měly dostat zejména obce a kraje.

Skutečnost, že zvýšení odvodů těžaři promítnou do svých cen pro zákazníky, připustilo už v důvodové zprávě k návrhu ministerstvo průmyslu a obchodu, které vycházelo z diskusí s firmami. Lze tak počítat s možným zdražením například uhlí pro domácnosti. ČTK už to potvrdily i některé těžební společnosti.

"Hnědouhelný průmysl čelí v poslední době řadě výzev v oblasti nákladů, ať už je to růst mezd jako odpověď na oprávněné požadavky odborů vycházející z růstu životních nákladů, ceny elektrické energie, ceny pohonných hmot, ceny dodávek v oblasti strojírenských a hutních výrobků a podobně. Kvůli vysoké fixnosti nákladů je přitom nákladový dopad na jednotku produkce zhoršován i každým poklesem produkce. V takové situaci je zřejmé, že další nárůsty nákladových položek včetně úhrad z vydobytých nerostů musí navýšit výsledné ceny produktů pro odběratele," řekl ČTK mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.

Severomoravská OKD plánuje zvýšené náklady pokrýt spíše úspornými opatřeními. "Promítnutí do cen není možné, jelikož naši zákazníci očekávají ceny odrážející světovou cenovou úroveň," uvedla mluvčí Barbora Černá Dvořáková. Společnost počítá s tím, že se její odvod z vydobytého nerostu navýší zhruba o 35 korun za tunu, přičemž v příštím roce předpokládá těžbu 1,2 milionu tun. Podle informací ČTK by tak vzhledem k plánu těžby měl odvod firmy v příštím roce představovat 53,9 milionu korun.

Navýšení poplatků pro těžaře naopak kvitovali ekologové. Podle Hnutí Duha jde o pozitivní krok, zároveň však výsledné navýšení hodnotí jako zbytečné malé. "Stát v minulosti přišel o miliardy kvůli nízkému těžebnímu poplatku z hnědého uhlí, větší užitek ze státního majetku získali majitelé těžebních firem na dividendách," uvedl vedoucí energetického programu hnutí Jiří Koželouh. Podle něj by poplatky mohly stoupnout až k deseti procentům z tržní ceny. Hnutí dále uvedlo, že podle analýzy výročních zpráv českých hnědouhelných společností těžaři uhlí na poplatcích státu mezi léty 2009 a 2018 firmy odvedly necelé tři miliardy korun, ale na dividendách vyplatily přes 44 miliard korun.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů