Neděle, 3. března 2024

Vědci po 80 letech objevili zlatokrta Wintonova, o němž si mysleli, že vyhynul

Vědci po 80 letech objevili zlatokrta Wintonova, o němž si mysleli, že vyhynul

Vědci v Jihoafrické republice tvrdí, že znovu objevili vzácný druh zlatokrta se zlatavě třpytivou srstí a schopností téměř "plavat" v písečných dunách, který nebyl spatřen více než 80 let a byl považován za vyhynulého. Informovala o tom dnes agentura AP.

Zlatokrta Wintonova, malého slepého savce se "supersluchem", který se živí hmyzem, nalezli živého na pláži v Port Nollothu na západním pobřeží Jihoafrické republiky výzkumníci z organizace Endangered Wildlife Trust a Pretorijské univerzity. Podle vědců nebyl spatřen od roku 1936.

S pomocí čenichajícího psa našel tým stopy po tunelech a v roce 2021 objevil zlatokrta. Protože však existuje 21 druhů zlatokrtů a někteří vypadají velmi podobně, potřebovali vědci více informací, aby si byli jistí, že se jedná o zlatokrta Wintonova.

Odebrali vzorky DNA, ale museli čekat až do roku 2022, než jim jihoafrické muzeum poskytlo vzorek DNA zlatokrta Wintonova starý několik desetiletí k porovnání. Sekvence DNA se shodovaly. Výzkum a zjištění týmu minulý týden publikovala odborná periodika.

"Dělali jsme si velké naděje, ale také nám je pár lidí mařilo," řekla jedna z výzkumnic Samantha Mynhardtová. "Jeden odborník na zlatokrta Wintonova nám řekl: 'Nenajdete ho. Je vyhynulý'," dodala.

Od první cesty vědců na západní pobřeží Jihoafrické republiky k zahájení pátrání po zlatokrtovi, který zřídkakdy zanechává stopy po svých tunelech a téměř "plave" pod písečnými dunami, uběhly tři roky, uvedli vědci. Zlatokrtovití pocházejí ze subsaharské Afriky a zlatokrt Wintonův byl dosud nalezen pouze v oblasti Port Nollothu.

Podle Mynhardtové byly nyní v Port Nollothu potvrzeni a vyfotografováni dva vzácní zlatokrti, přičemž výzkumný tým nalezl od roku 2021 v oblasti známky výskytu dalších populací.

"Byl to velmi vzrušující projekt s mnoha výzvami," řekla Esther Matthewová, vedoucí terénní pracovnice organizace Endangered Wildlife Trust. "Naštěstí jsme měli fantastický tým plný nadšení a inovativních nápadů, což je přesně to, co potřebujete, když musíte za den prozkoumat až 18 kilometrů dunového biotopu," dodala.

Zlatokrt Wintonův byl na seznamu "nejhledanějších ztracených druhů", který sestavila skupina Re:wild pro ochranu přírody.

Mezi další druhy na seznamu, které byly znovuobjeveny, patří mločík Jacksonův nalezený v Guatemale v roce 2017, 42 let po svém posledním pozorování, a Bércoun somálský, který byl pozorován v Džibutsku v roce 2019, což bylo jeho první zaznamenané pozorování od roku 1968.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů