Úterý, 16. dubna 2024

Erupce na Islandu zeslábla, podle ministra by ale mohla trvat týdny až měsíce

Erupce na Islandu zeslábla, podle ministra by ale mohla trvat týdny až měsíce

Sopečná erupce, která začala na jihozápadě Islandu v pondělí, by mohla trvat týdny až měsíce. Podle agentury DPA to v úterý večer uvedl islandský ministr zahraničí Bjarni Benediktsson. Podle něj ale v současné době nejsou ohroženy lidské životy a mezinárodní letiště nedaleko metropole Reykjavíku zůstává otevřené. Intenzita erupce od pondělního večera zeslábla a díky příznivému větru také zatím není nebezpečí, že by hlavní město zahalil oblak sopečných plynů, před čímž varovali v úterý meteorologové.

Sopka vybuchla v pondělí pozdě večer na poloostrově Reykjanes. Stalo se tak po týdnech otřesů půdy v regionu, které vedly v listopadu k evakuaci více než 3000 obyvatel rybářského města Grindavík. Podle místních úřadů je erupce výrazně větší než minulé případy v této vulkanicky aktivní oblasti.

V roce 2010 výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull na týden paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou evropského kontinentu, zrušeno bylo přes 100.000 letů. Podle expertů taková krize nyní nehrozí.

Problémy podle Benediktssona nepůsobí zatím ani sopečné plyny. "Situaci ale bedlivě sledujeme. Tyto věci jsou nepředvídatelné. Nejsem vědec, ale odborníci nám říkali, že erupce by mohla pokračovat týdny, možná i měsíce," řekl šéf islandské diplomacie v rozhovoru s televizním kanálem Sky News.

Sopka vybuchla zhruba čtyři kilometry severovýchodně od Grindavíku v oblasti, kde se nacházejí také geotermální lázně Modrá laguna, patřící mezi největší turistické atrakce země, a geotermální elektrárna Svartsengi, kolem níž byla v minulých týdnech preventivně vystavěna ochranná bariéra. Zatím nejsou informace, že by proud lávy stékající ze sopky obytné domy či infrastrukturu ohrožoval.

Při erupci se vytvořila dlouhá puklina, z níž tryskalo 100 až 200 metrů krychlových lávy za sekundu. Intenzita nyní zeslábla, podle islandského meteorologického ústavu by se ale mohly v puklině otevřít další magmatické komíny, napsala agentura DPA.

Adalheidur Halldórsdóttirová, která žije v obci Sandgerdi asi 20 kilometrů od Grindavíku, uvedla, že erupci pozorovala v noci na úterý ze svého domova. "Měli jsme tady vulkanické erupce už v minulosti, tohle je ale poprvé, co jsem se opravdu bála," řekla BBC. Podle Halldórsdóttirové nastala v pondělí večer lehká panika a ona se vydala nakoupit zásoby pitné vody, v úterý se ale život v oblasti vrátil k normálu. "Jsem teď v práci a pořád vidím záři na obloze," uvedla v úterý.

Hans Vera patří k lidem, kteří byli minulý měsíc evakuováni z Grindavíku. Před pondělní erupcí doufal, že by mu úřady mohly dovolit se do města na Vánoce vrátit. "Teď jsem přesvědčený, že úřady lidem nedovolí se v brzké budoucnosti ke Grindavíku přiblížit," uvedl podle BBC.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů