Pondělí, 22. dubna 2024

Vloni v Česku přibylo 6 640 nových osobních bateriových elektromobilů, dosáhly 3% tržního podílu - v zemích EU již přes 16 %

Vloni v Česku přibylo 6 640 nových osobních bateriových elektromobilů, dosáhly 3% tržního podílu - v zemích EU již přes 16 %

V České republice byl v roce 2023 zaregistrován historicky nejvyšší počet nových bateriových elektrických vozidel. Podle kategorií se jednalo o 6 640 osobních vozidel, 353 lehkých užitkových vozidel, 10 nákladních vozidel a 6 elektrobusů, vyplývá z aktualizovaných informací webu Čistá doprava, které vycházejí ze zdrojových dat Svazu dovozců automobilů a Ministerstva dopravy.

Nejregistrovanější bateriová elektrická vozidla dle kategorie a značky v roce 2023:
  • osobní vozidla: TESLA (1 618), ŠKODA (1 442), VOLKSWAGEN (607)
  • lehká užitková vozidla: MERCEDES-BENZ (63), FORD (56), VOLKSWAGEN (48)
  • nákladní vozidla: VOLVO a MERCEDES-BENZ (oba 4), FORD a FUSO (oba 1)
  • elektrobusy: SOR (4), IVECO BUS (2)
,,Nová osobní elektrická vozidla vloni zaznamenala zatím nejvyšší tržní podíl, když ta bateriová dosáhla 3 % (6 640 ks), plug-in hybridní pak 2,6 % (5 653 ks) a bylo registrováno také 16 vozidel s vodíkovým palivovým článkem. Naopak plynová osobní vozidla si meziročně pohoršila, LPG vozidla tvořila 1,6% podíl (3 502 ks), CNG pak 0,2 % (456 ks), což ne nejnižší podíl od roku 2011 také díky postupnému ukončení nabídky nejprodávanější Škody Octavie G-TEC (viz zpráva zde). I přes rostoucí trend registrací nových bateriových elektrických vozidel však Česká republika v jejich podílu patří stále na chvost mezi zeměmi EU, když za námi bylo pouze Chorvatsko a Slovensko (viz zpráva zde)," uvádíLukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu (CDV). Podpořit rozvoj elektromobility má aktuální Výzva "Záruka Elektromobilita" Ministerstva průmyslu a obchodu z Národního plánu obnovy na podporu nákupu elektromobilů a pořízení a výstavbu dobíjecích stanic, ve které je alokováno 1,95 miliardy korun. Bližší informace jsou k dispozici zde.
Dále jsou uvedeny informace k bateriovým elektrickým vozidlům (BEVs) v členění osobní, lehká užitková, nákladní vozidla a elektrobusy.
Osobní vozidla
V roce 2023 bylo v České republice registrováno 6 640 nových osobních BEVs, meziročně o 70,6 % více, tržní podíl dosáhl 3 %. Značky Tesla, Škoda a Volkswagen registrovaly v uvedeném období nejvíce nových osobních bateriových elektrických vozidel. Detailní informace obsahuje uvedená infografika.
,,Pokud se podíváme na celkové počty osobních bateriových vozidel v registru - včetně ojetin, tak v České republice je v provozu bezmála 22,5 tis. vozidel kategorie M1, nejpočetněji jsou zastoupeny značky Škoda, Tesla, Volkswagen, BMW, Hyundai a Mercedes-Benz. Z pohledu celého vozidlového parku osobních vozidel kategorie M1 ta bateriová elektrická tvoří 0,34 %," dodává Kadula. Jak jsou jednotlivé značky v registru vozidel zastoupeny od roku 2010 až do roku 2023 lze vysledovat v níže uvedené dynamické vizualizaci. Bližší informace k celkovým počtům elektrických a plynových vozidel napříč kategoriemi, kraji atp. zveřejní CDV na webu Čistá doprava na přelomu ledna a února.
Lehká užitková vozidla
V roce 2023 bylo v České republice registrováno 353 nových lehkých užitkových BEVs, meziročně 2,6x více, tržní podíl dosáhl 1,5 %. Značky MERCEDES-BENZ (63), FORD (56), VOLKSWAGEN (48) registrovaly v uvedeném období nejvíce nových lehkých užitkových BEVs.
Nákladní vozidla
V roce 2023 bylo v České republice registrováno 10 nových nákladních BEVs, meziročně o 6 více. Po 4 registracích si připsalo VOLVO a MERCEDES-BENZ, po jedné pak FORD a FUSO.
Elektrobusy
V roce 2023 bylo v České republice registrováno 6 nových elektrobusů (4x SOR, 2x IVECO BUS), meziročně o 34 méně.
NOVINKA na webu Čistá doprava!
Palivová kalkulačka orientačně srovnává roční náklady na pohonné hmoty vozidel dle druhu paliva, vstupní ceny jsou aktualizovány k lednu 2024.
Zdroj vstupních dat: web Čistá doprava, Svaz dovozců automobilů, Ministerstvo dopravy
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů