Pondělí, 29. dubna 2024

Na části území hnědouhelného lomu ČSA vznikne národní přírodní památka. Její návrh i plán péče prošly jednáním vlády

Na části území hnědouhelného lomu ČSA vznikne národní přírodní památka. Její návrh i plán péče prošly jednáním vlády

Část území lomu ČSA, který čeká ukončení těžby uhlí a následná rekultivace, se stane národní přírodní památkou (NPP), celkově patnáctou v Ústeckém kraji. Ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes vládě předložil připravený návrh vyhlášení národní kategorie zvláště chráněného území v lomu ČSA, a to včetně návrhu plánu péče. Návrh vznikl na základě vládního usnesení z června loňského roku ke komplexnímu a efektivnímu využívání území lomu ČSA po ukončení těžby.

,,Je fascinující pozorovat, jak se příroda dokáže sama obnovovat. V České republice máme jen málo míst v otevřené krajině, kde má prostor k samovolnému vývoji. Jedním z mála jsou nerekultivované plochy v lomu ČSA, kde vzniklo pestré společenství rostlin i živočichů. Právě sílu přírody bude výborně demonstrovat národní přírodní památka Lom ČSA, u které můžeme nyní zahájit proces vyhlašování. Věřím, že se tato nová součást chráněné přírody, v jejíž blízkosti se nachází i národní přírodní rezervace Jezerka a zámek Jezeří, stane vyhledávaným turistickým cílem, místem pro relaxaci a oslavou jedinečné přírodní energie. Chceme postupně upevňovat vztah lidí k přírodě a krajině regionu, kterého se industrializace a těžba nebývale dotkly," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.

Na území hnědouhelného lomu se po těžbě dnes nachází množství chráněných živočichů i rostlin. Pro některé druhy ptáků, například lindušku úhorní či bělořita šedého, jsou dnes plochy nerekultivovaných výsypek zcela zásadním biotopem, který hostí významnou část celé české populace. Chráněné území by mělo pokrýt pouze část lomu, přibližně 12 kilometrů čtverečních. Pro návštěvníky tu má vzniknout několik ptačích pozorovatelen, systém informačních tabulí a případně i naučná stezka. Ta by měla přiblížit ekologickou obnovu povrchových lomů uhlí a historii území.

Návrh na vyhlášení NPP a plán péče připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) ve spolupráci s meziresortní pracovní skupinou k využití lomu ČSA. K materiálům se průběžně vyjadřovaly odborné společnostmi zabývající se ekologickou obnovou a ochranou přírody.

Záměr vyhlášení popisuje předměty ochrany, cíle ochrany, bližší ochranné podmínky, územně správní zařazení území, výměru území a odůvodnění záměru. Bližší ochranné podmínky jsou u národní přírodní památky Lom ČSA vázány na realizaci souhrnného plánu sanací a rekultivací v území dotčeného těžbou.

Projednání návrhu na vyhlášení zvláště chráněného území, které může trvat do roka a půl, zahájí Ministerstvo životního prostředí jeho zasláním dotčeným krajům, obcím a vlastníkům nemovitostí. Ti mohou uplatnit k návrhu na vyhlášení námitky a k návrhu plánu péče své připomínky. Následné vyhlášení NPP Lom ČSA, tedy vydání vyhlášky MŽP, kterou se zřizuje dotčené zvláště chráněné území, pak bude navazovat. Vyhláškou se vymezují činnosti a zásahy, které jsou vázány na předchozí souhlas orgánu ochrany přírody (bližší ochranné podmínky).

Foto: Vladimír Volf/AOPK

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů