Sobota, 15. června 2024

Na udržitelnost jdeme domluvou. Zaměstnanci mají šetřit tiskem, barvy jsou jen pro vyvolené

Na udržitelnost jdeme domluvou. Zaměstnanci mají šetřit tiskem, barvy jsou jen pro vyvolené

Nejrozšířenějším nástrojem udržitelnosti v českých kancelářích je slovní nabádání zaměstnanců, aby šetřili tiskem. Striktně dané postupy, jako je trvalé nastavení oboustranného tisku nebo využívání uhlíkově neutrálního papíru, se u nás zatím spíše učíme. Vyplývá to z průzkumu společnosti Canon.

,,I když dnes mnoho firem uvádí udržitelnost, hlavně snižování emisí CO2, jako jeden ze svých základních pilířů, průzkum odhalil, že v kancelářích si zatím počínají spíše amatérsky. Chybí strategie a některé prokazatelně efektivní nástroje zůstávají bez využití," komentuje Eva Kučmášová, ředitelka korporátní a marketingové komunikace Canonu ve střední Evropě.[1]
Nejčastěji užívané postupy jsou verbálního charakteru. Jde hlavně o nabádání zaměstnanců k šetření tiskem, které je běžné v 87 % oslovených českých firem, nebo ke sledování spotřeby inkoustu či toneru na sdílené tiskárně (76 %). Běžné je využívání lehce omezujících postupů, jako je defaultní oboustranný tisk (69 %) a práce pouze na tiskárnách s nízkou spotřebou energie (59 %).
Výrazně méně jsou u nás praktikovány striktně omezující postupy - tisk pouze na recyklovaný papír (43 %) či předem dané množství papíru pro zaměstnance (16 %). Zatím spíše raritou je nastavení tiskárny tak, aby barevně mohli tisknout jen vybraní zaměstnanci, a to včetně kontroly pomocí čipu. ,,Přitom třeba využívání uhlíkové neutrálního papíru pro tisk je věcí, kterou snadno do svého provozu může zařadit jakákoliv firma. A vliv na udržitelný provoz kanceláře je neoddiskutovatelný," říká Eva Kučmášová. Dodává, že papíry s neutrální uhlíkovou stopou, jako je Black Label Zero, jsou k dostání už od roku 2012 a staly se nejprodávanějším kancelářským papírem Canonu v celé Evropě.
Efektivním nástrojem, jak ušetřit spotřební materiál a snížit produkce skleníkových plynů, je pochopitelně také digitalizace. Tedy hlavně práce s elektronickými dokumenty namísto papírových. 60 % respondentů v průzkumu uvedlo, že podstatnou část, nebo dokonce většinu svých pracovních procesů už řeší elektronicky.
Budoucnost tisku
Průzkum Canonu se zabýval také tím, zda české firmy plánují v blízké budoucnosti zavést ekologickou strategii na snížení spotřeby papíru. Kladně odpovědělo 73 % firem. Součástí takové strategie by mělo být ,,pevné" nastavení oboustranného tisku nebo podpora tisku pouze nezbytných dokumentů. 65 % respondentů má v úmyslu nakoupit pokročilejší - tedy zejména úspornější a efektivnější - kancelářské multifunkce, aby své procesy optimalizovali.
Celá třetina firem nicméně neočekává, že by v důsledku přechodu na digitální způsoby komunikace výrazně pokleslo využívání tiskových zařízení v kancelářích, i když 81 % zároveň přiznává, že rozhodně neplánuje v příštích měsících a letech tisknout více než dnes.

[1] Průzkum probíhal metodou telefonického dotazování (CATI) na konci roku 2023 na reprezentativním vzorku českých firem s 50 a více zaměstnanci. Dotazováni byli vedoucí pracovníci firem a lidé odpovídající za nastavení a organizaci kancelářských prací.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů