Pondělí, 22. července 2024

Hledá se Nejlepší biopotravina roku 2024

Hledá se Nejlepší biopotravina roku 2024

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců vyhlašuje soutěž Nejlepší biopotravina roku 2024. Největší soutěž v oblasti potravin s certifikací BIO u nás ocení produkty v pěti kategoriích a zvolí celkového vítěze. Tuzemští výrobci biopotravin se mohou přihlásit do 8. srpna 2024. Pro kategorii biovín je nutné podat přihlášku o týden dříve. Cílem soutěže je upozornit na to nejlepší a nejzajímavější z tuzemské bioprodukce.

Produkty hodnotí odborná porota, která vybere vítěze v jednotlivých kategoriích a celkového vítěze, ten získá prestižní titul Nejlepší biopotravina roku 2024. Produktově užší kategorie jako je Steakové maso nebo biovíno doplňují kategorie Produkty živočišného původu a Produkty rostlinného původu. Poslední kategorií jsou Biovýrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky.
Kvalita biopotravin u nás roste
Soutěž Nejlepší biopotravina roku má dlouholetou tradici. V letošním roce se uskuteční po třiadvacáté. S tím, jak se postupně rozšiřuje paleta biopotravin vyráběných v Česku, se zvětšuje i škála přihlášených produktů a stoupá jejich kvalita. To pozitivně kvituje Kateřina Urbánková z PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců: ,,Za tu řadu let, co mám tu čest v soutěži být, coby porotce, je až neuvěřitelné, jak se zlepšila kvalita a rozšířil sortiment přihlášených biopotravin. Nemyslím jen po stránce chuti, ale i po stránce marketingu, vzhledu obalů apod. Jsem na naše tuzemské zpracovatele opravdu hrdá, protože kvalita naší produkce je naprosto srovnatelná se zahraničními produkty. Ba naopak, v řadě případů je i kvalitnější a vždycky, když k nám přijedou kolegové ze zahraničí, jsou ohromeni tím, kam se tuzemské ekologické zemědělství posunulo."
Co soutěž přináší vítězům?
Důležitá zpětná vazba, pozornost v médiích nebo možnost získání nových obchodních partnerů - to jsou hlavní aspekty, proč je soutěž pro tuzemské bioproducenty tak cenná. Vítězné produkty jsou pak prezentovány na celé řadě domácích i mezinárodních akcí. ,,Řada produktů svým vítězství v soutěži na sebe upozornila natolik, že pak našla své místo v obchodní síti a díky tomu se dnes dostanou k velkému spektru zákazníků, na které by často jinak nedosáhly," dodává Urbánková.
V minulosti se prosadila se bio slanina nebo tvaroh
Loni nejvyšší ocenění získala Bio slanina z přeštického prasete. Prosadila se i rajčata nebo jablečný mošt. V minulosti pak zvítězil mimo jiné tvaroh, sušené maso, kozí máslo, hovězí steak. Přehled vítězných produktů z posledních let najdete na potravina.cz.
Vyhlášení výsledků
Výsledky soutěže budou oznámeny v září na Tiskové konferenci Ministerstva zemědělství. Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství a ústředního ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
Ekologické zemědělství na vzestupu
Počet ekologických zemědělců v Česku stabilně stoupá. Každoročně přibude kolem 300 nových. V současnosti jich u nás hospodaří na 5550. Stejně tak se zvyšuje výměra půdy, která je v režimu ekologického zemědělství. Ta za posledních deset let stoupla o téměř 20% na současných 540 000 ha. Kromě orné půdy tato rozloha zahrnuje například i travní porost, vinice, chmelnice nebo rybníky.
PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců vyzývá všechny zájemce o účast v soutěži, aby neváhali a přihlásili své produkty. Více informací o pravidlech soutěže a přihlašovacím procesu najdete na oficiálním webu www.nejlepsibiopotravina.cz.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů