Středa, 11. prosince 2024

Češi fandí filtrované vodě. Síť Lokni během první poloviny tohoto roku pokořila hranici sto tisíc uživatelů a průměrné měsíční výtoče 200 tisíc litrů

Češi fandí filtrované vodě. Síť Lokni během první poloviny tohoto roku pokořila hranici sto tisíc uživatelů a průměrné měsíční výtoče 200 tisíc litrů

Český startup Lokni, který provozuje síť stanic na filtrovanou vodu do vlastní lahve, přilákal v první polovině roku dvacet tisíc nových uživatelů a překonal tak celkový počet sto tisíc. Zvyšuje se také počet filtračních stanic dostupných ve veřejném prostoru a výtoč v celé síti, která v meziročním srovnání vzrostla o 23 % a v měsíčním průměru si uživatelé natočí až 200 tisíc litrů filtrované vody do vlastní lahve. Díky zapojení celé komunity Lokni se celkově podařilo uspořit již více jak 13,5 milionu PET lahví, které by následně skončily v koši. K tomu přispěla i červencová iniciativa Měsíc bez plastů.

V síti Lokni se od jejího startu celkem vytočilo už přes 6,8 milionu litrů vody, přičemž jen za první půlrok letošního roku překročil počet vytočených litrů jeden milion. Spolu s tím startup poprvé překonal stotisícovou hranici v počtu uživatelů. Potvrzuje se tak, že zájem Čechů o filtrovanou vodu neustále roste, stejně jako snaha nevytvářet nadbytečný plastový odpad v podobě PET lahví.
,,Lidé se stále více zajímají o své zdraví a hledají možnosti, jak vyřešit pitný režim jinak než nákupem balené vody. Veřejná síť v kombinaci s filtrací jim dává přístup ke zdravé, čerstvé a hygienicky nezávadné vodě, navíc bez zbytečných plastů. I díky tomu naše komunita neustále roste," doplňuje Martin Václavík, zakladatel startupu Lokni.

Startup Lokni vyrostl na českých univerzitách, odkud se v uplynulém roce rozšířil i do veřejného prostoru. Momentálně jeho síť čítá 88 filtračních stanic po celé České republice. Vedle 75 zařízení na kampusech a kolejích vysokých škol je síť tvořena také filtračními stanicemi na 13 českých vlakových nádražích. Zájem o filtrovanou vodu ve veřejném prostoru stále narůstá - v prvním pololetí tohoto roku se v rámci nádražní sítě uskutečnilo již 70 tisíc odběrů vody a jejich počet se zvyšuje o 20 % každý měsíc. Vedle rozšiřování veřejné sítě startup dodal své unikátní řešení v podobě systému centrální filtrace vody do nového administrativního komplexu Masaryčka. Díky své unikátní technologii může nabídnout přístup k čerstvé filtrované vodě z vodovodního řadu i školám, kancelářím a dalším podobným neveřejným provozům.

Novinkou letošního roku je systém domácí filtrace Lokni HOME, který reaguje na poptávku domácností po řešení pitného režimu bez nutnosti sahat po balené vodě. ,,Náš průzkum potvrdil, že uživatelé Lokni sítě by uvítali možnost si dopřát zdravou filtrovanou vodu i doma, kde jim často voda z kohoutku nevyhovuje, protože na posledních metrech mnohdy získává nepříjemné senzorické vlastnosti nebo je z úpravy ?přechlorovaná'. Domácí filtraci si jednoduše nainstalují sami a nemusí už řešit nákup balené vody," dodává Martin Václavík.
Právě nadbytek plastového odpadu je dalším důvodem, proč stále více Čechů hledá jiné cesty včetně filtrace. Lokni se od svého počátku snaží problém nadbytečných lahví řešit - díky filtračním stanicím už jeho uživatelé ušetřili 13,5 milionu PET lahví. V červenci se startup připojil ke globální iniciativě Měsíc bez plastů a nabídl tarif za 1 Kč. Do sítě Lokni se díky tomu připojily vyšší stovky nových uživatelů.

V nadcházejících měsících se Lokni zaměří na rozšíření svého filtračního řešení do škol a administrativních budov a na další B2B spolupráci. Zároveň bude rozšiřovat partnerství v rámci platformy Lokni iCLV, která firmám nabízí reklamní plochy na filtračních stanicích a v mobilní aplikaci pro cílenou komunikaci včetně brandových a HR kampaní. Partnerské společnosti si kupují reklamní prostor ve veřejné síti filtračních stanic Lokni, a tím studentům na vysokých školách umožňují čerpat denně až 3 litry filtrované vody zdarma.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů