zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obchod s oxidem uhličitým začíná, české firmy na tom mohou vydělat

08.10.2004
Ovzduší
Obchod s oxidem uhličitým začíná, české firmy na tom mohou vydělat
Jedna povolenka na vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého stojí v současnosti na evropském trhu asi deset eur. Vláda včera rozhodla, že si zhruba 350 podniků rozdělí 107,6 miliónu povolenek. Pokud některý podnik vypustí méně emisí, bude moci zbývající povolenky prodat jakékoli firmě v EU, která naopak vypustí více emisí a povolenek bude mít nedostatek.
Tomáš Chmelík z Ministerstva životního prostředí soudí, že podniky na obchodování budou moci jenom vydělat. "Myslím, že české firmy nevypustí tolik emisí, kolik dostanou povolenek," říká Chmelík. Dodal, že v roce 2000 vypustily české podniky necelých 90 miliónů tun emisí oxidu uhličitého, zhruba o pětinu méně, než kolik by měly dostat povolenek.
"Každý bude mít dost, aby mohl i něco prodat," tvrdí Martin Cmíral z poradenské firmy Vertis Environmental Finance. Odhaduje, že zisk by mohl být stovky miliónů.
Právě příliš vysoký počet povolenek může být problémem v okamžiku, až tento plán bude schvalovat Evropská komise. Ta může dojít k závěru, že Česko nepřiměřeně podporuje své podniky.
Ministerstvo životního prostředí přitom navrhovalo, aby podniky dostaly jen zhruba 100 miliónů povolenek. Nakonec se však dohodly na kompromisu s ministerstvem průmyslu, které požadovalo 117 miliónů povolenek.
"Teď bude potřeba v Bruselu obhájit, že 107,6 miliónu povolenek podniky skutečně potřebují pro svůj rozvoj," říká ministr životního prostředí Libor Ambrozek.
Náměstek ministra průmyslu Martin Pecina to nepovažuje za problém. Tvrdí, že včera schválené množství povolenek umožní českému průmyslu rozvoj, aniž by si musel další kupovat.
Například ČEZ by měl dostat zhruba 38,5 miliónu povolenek. "Pokryje to potřeby uhelných elektráren a případný nákup či prodej nebude významný," řekl mluvčí společnosti Milan Nebesář.
Největší světový obchod s "čistým vzduchem" odstartuje v celé EU příští rok. Jeho smyslem je splnit závazek z japonského Kjóta a snížit produkci skleníkových plynů, především oxidu uhličitého. Některé firmy na tom mohou vydělat, jiné si budou muset povolenky koupit, obchod by měl v unii časem dosáhnout až miliard eur.
Jak bude systém fungovat? Každá země vytvoří takzvaný národní registr povolenek, kde bude mít každá firma svůj účet, na který mu úřady přidělí stanovený počet povolenek. Firmy pak budou po celý rok sledovat a zaznamenávat, kolik oxidu uhličitého skutečně vypustí. Po roce budou muset vrátit tolik povolenek, kolik emisí vypustily.
Co s povolenkami bude podnik během roku dělat, bude záležet jen na jeho rozvaze. Bude s nimi moci volně obchodovat, prodávat, nakupovat, anebo si je ponechat celý rok na svém účtu. Do systému, který se dá přirovnat k obchodu s cennými papíry, se ale budou moci zapojit i banky či soukromé osoby.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí