Pátek, 2. prosince 2022

DUHA bude slavit Den Země a zároveň sbírat korespoňďáky pro propagaci přirozeného chovu (biochovu) drůbeže

22. dubna 2009
DUHA bude slavit Den Země a zároveň sbírat korespoňďáky pro propagaci přirozeného chovu (biochovu) drůbeže

Na infostánku budeme veřejnost informovat o ekologické problematice a zároveň budeme rozdávat informační materiály.

         Hnutí DUHA chce upozornit na otřesné podmínky drůbeže v průmyslových chovech. Kuřata žijí namačkána ve velkých uměle osvětlených halách bez výběhu a často i bez oken. Porážkové hmotnosti dosáhnou za 42 dní. Rychlý růst vyvolává velký nápor na kosti, srdce a plíce. Mláďata trpí bolestivými deformacemi nohou, často hynou hladem a žízní, protože se nedokáží dostat ke krmivu. Zvířata dostávají koncentrované krmné směsi s dávkami doplňků a léčiv tak, aby byl podporován rychlý růst.

         Slepice-nosnice žijí v bateriových klecích, které jsou poskládané v několika patrech nad sebou. Na každou slepici připadá plocha zhruba o velikosti archu papíru A4. Slepice nemohou roztáhnout křídla, popelit se, poletovat, běhat, zobat v zemi. Trpí řídnutím kostí a následně i zlomeninami. Často se jim zkracují zobáky, aby se ve frustraci neklovali a také nedocházelo ke kanibalismu. Pahýl zobáku zůstává stále citlivý. Kvůli ovlivnění intenzity snášení vajec se slepicím umělým osvětlením prodlužuje den.

        V ekologických chovech je situace nesrovnatelně lepší. Kuřata i slepice mají výběh a je kladen důraz na co nejpřirozenější a kvalitní životní podmínky. Jejich strava je přirozená. Klecové chovy jsou zakázány. Podmínkou biochovů je i etické zacházení se zvířaty.  Pravidla pro ekologické hospodaření jsou stanovená zákonem o ekologickém zemědělství a dodržování těchto pravidel je pravidelně kontrolováno státem pověřenými kontrolními organizacemi.

KDE : Lannova třída (část u křižovatky s Jeronýmovou ulicí), České Budějovice

KDY : ve středu, 22.4.2008 od 9.30 do 16.30 hodin

CO   : infostánek Hnutí DUHA ČB

 Růžena Šandová z Hnutí DUHA ČB řekla : „Chceme občanům Českých Budějovic umožnit, aby napsali ministrovi zemědělství, aby vláda více podporovala biochovy. Produkty od spokojených zvířat více prospějí i nám lidem“.  

Kontakt : Růžena Šandová, Hnutí DUHA Č. Budějovice, tel. do práce : 386.713.296, tel. domů  380 311 459, e-mail : ceskebudejovice@hnutiduha.cz
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů