Neděle, 4. prosince 2022

Biozahrádka aneb pěstování blízké přírodě

Obsahuje řadu osvědčených rad jak založit užitkovou a okrasnou biozahradu a úspěšně o ni pečovat
21. června 2009
Biozahrádka aneb pěstování blízké přírodě
Název knihy: Biozahrádka
Podtitul: Pěstování blízké přírodě
Autor: Marie-Luise Kreuterová
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2009
Počet stran: 144 str.
Rozměry: 162 x 212 mm
Cena: 199 Kč

Vynikající příručka pro všechny zájemce o pěstování blízké přírodě, která obsahuje řadu osvědčených rad jak založit užitkovou a okrasnou biozahradu a úspěšně o ni pečovat. Uvádí základní pravidla biozahrady, tipy na přípravu půdy, kompost, zelené hnojení, organická hnojiva, výrobu rostlinných jích, pěstování smíšených kultur, přírodní metody ochrany možnosti předpěstování, výběr vhodného stanoviště, nejlepší dobu sklizně bylinek i jejich uchovávání a mnoho dalšího.

biozahradkaKniha Biozahrádka je vynikající příručka pro všechny zájemce o pěstování blízké přírodě obsahuje řadu osvědčených rad jak založit užitkovou a okrasnou biozahradu a úspěšně o ni pečovat.

Kapitoly:

- Základní pravidla biozahrady: příprava půdy, kompost, zelené hnojení, organická hnojiva a podíl živin, rostlinné jíchy, smíšené kultury
- Přírodní metody ochrany: prostředky proti mšicím, plžům, hrabošům i houbovým onemocněním
- Zeleninová, bylinková, ovocná i okrasná zahrada: předpěstování, první jarní výsevy, vhodné stanoviště, nejlepší doba sklizně bylinek a jejich uchovávání a mnoho dalšího

Ukázka z knihy Biozahrádka:

 

Prostředky v boji proti mšicím
Nejmenší živočichové často vyvolávají v pěstitelích tu největší paniku. Sotva se objeví pár zelených mšic na poupatech růží či několik mšic makových na třešňových stromech, už sahají zahradníci po postřikovači jako zanícení obránci vlasti po střelné zbrani. Uvědomělé pěstitele-milovníky přírody, kteří chtějí své rostliny ochránit před nájezdem mšic, však ani nenapadne, aby tímto způsobem zničili jednou ranou jak škodlivé, tak i mnohé prospěšné organismy. Spolu se mšicemi by totiž zahubily i mj. slunéčka sedmitečná či larvy zlatooček. Pokud se takto zbaví přirozených protivníků, připraví volnou cestu pro napadení dalšími, většinou rezistentními škůdci.
K provedení razantních kroků byste proto měli přistopit až v případech největší nouze. Při začínajícím napadení škůdci si rozumný zahradník vystačí s prostředky, které v jeho malé zelené říši nezničí všechny ostatní drobné a nevinné obyvatele.
Neocenitelnou roli v boji proti mšicím hraje bezpočet drobných živočichů, kteří jsou součástí bohatého přírodního společenstva na biozahradě. Nejznámějšími jsou pravděpodobně slunéčka sedmitečná a jejich larvy, kromě nich však mají mšice ve svém jídelníčku i larvy pestřenek a zlatooček, zákeřnice, lumci, škvoři a ptáci. Tyto důležité pomocníky by měl každý biozahrádkář dobře znát a chránit.

Tuto knihu Biozahrádka koupíte v knihkupectví, v prodejnách Knižního klubu a ne internetových stránkách Knižního klubu.

PetraC
ChytráŽena.cz
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů