Sobota, 26. listopadu 2022

Nejcennější věc v Lógaru

Nejcennější věc v Lógaru

Voda, v Lógaru to nejcennější

Ještě není ani poledne, afghánské slunce už ale rozpaluje Lógar na čtyřicetistupňové vedro.

V kanceláři civilní části PRT sedí provinční ministr pro vodní zdroje, pan Šáhzamán. Nezdá se, že by mu v klasickém afghánském "pyrontonbonu" s dlouhými kalhoty a rukávy bylo příliš horko. "Takové teploty jsou tady normální," směje se.

"Voda je pro nás velmi důležitá. V Lógaru nejsou žádné továrny, žádné velké společnosti, takže drtivá většina lidí se tady živí zemědělstvím. A to bez vody nemůže fungovat," říká. Lidé navíc většinou žijí ve vesnicích, kam si musí vodu sami přivést.

I proto jsou rekonstrukce vodních zdrojů a systémů jednou z rozvojových priorit českého rekonstrukčního týmu. Cílem přitom není za každou cenu budovat nové vodní stavby, ale spíše vrátit se k tomu, co již dříve fungovalo. "Stavět v Lógaru velké přehrady nemá smysl. Spíše je třeba opravit tradiční systémy a jezy, které přivádí vodu stejně teď, jako před stovkami let," říká stavební expertka z PRT Alena Lišková.

To je i případ takzvaných karézů. Podzemní kanály přivádějí vodu z úpatí hor do nížin, kde končí zásobovacím jezírkem. Nejzajímavější pohled na karéz je zřejmě ze vzduchu - každých zhruba třicet metrů je totiž do kanálu vyhloubená udržovací jáma, kterou lze vynášet usazeniny.

Jejich historie je však pohnutá. Podle některých zdrojů se Afghánci inspirovali v arabských zemích, podle jiných jde o místní vynález. V Afghánistánu bylo vždy zvykem, že o provoz karézu se starala vážená osoba, kterou si ze svého středu vybrala komunita.

"Kvůli nejrůznějším konfliktům, válkám a změnám režimu ale tyto tradiční vazby prakticky zanikly," vysvětluje Alena Lišková. Tálibán za své vlády vůdce a výrazné osobnosti likvidoval, po svém pádu se pak v tunelech sami jeho členové ukrývali, takže kanály se stávaly terčem útoků. I proto chceme současně s opravou karézů znovu naučit komunity, jak se o systém starat."

Česká pomoc s vodními zdroji je jen jednou částí podpory lógarského zemědělství, které vodu potřebuje nejvíce. A setkává se s pozitivními reakcemi. "Za opravené jezy a kanály jsme rádi. Každoročně máme problémy s povodněmi na jaře a se suchem v létě," dodává Šáhzamán.

ZDROJ: PRT Lógar, Filip Moravec, civilní část PRT

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů