Čtvrtek, 1. prosince 2022

Rozvojové a humanitární organizace podporují Velkou výzvu

5. listopadu 2009
Rozvojové a humanitární organizace podporují Velkou výzvu

K iniciativě Velká výzva se dnes připojilo České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS). Podporuje tak prosazení zákona o postupném snižování emisí skleníkových plynů v České republice. Legislativa, kterou navrhuje Hnutí DUHA, sníží vliv České republiky na globální změny podnebí, které svými dopady postihují zejména obyvatelstvo chudých rozvojových zemí.

Česká republika patří s 12 tunami na obyvatele za rok k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého [1]. Dopady změn podnebí, jako je úbytek vody v řekách, vyšší mořská hladina, šíření infekčních nemocí, sucha nebo naopak záplavy, však nejvíce dopadnou na obyvatele v rozvojových zemích Afriky, Asie či Latinské Ameriky [2].

Hnutí DUHA prosazuje v rámci kampaně Velká výzva legislativu, která závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně - krok po kroku, rok po roku. Moderní legislativa rozhýbe v Česku zelená řešení jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. Zákon inspirovaný podobnou legislativou ve Velké Británii, u nás připravovaný ve spolupráci s právními experty EPS, posílí ekonomiku, sníží účty rodinám i závislost na dovozu energie a srazí český příspěvek ke globálnímu znečištění [3].

FoRS aktuálně sdružuje téměř padesát významných českých organizací a institucí [4] pracujících na poli rozvojové spolupráce, humanitární pomoci a rozvojového vzdělávání. Mezi členy patří velké nevládní neziskové organizace jako je Člověk v tísni, Charita ČR, ADRA či Glopolis, mezinárodní sítě (Lékaři bez hranic, Sue Ryder International CZ), dobrovolnické organizace (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit), ale také vysokoškolská pracoviště univerzit nebo Ústav mezinárodních vztahů.

Kampaň Velká výzva je podporována kromě předních českých ekologických organizací (Český svaz ochránců přírody, Zelený kruh, Greenpeace) také významnými osobnostmi v čele s Václavem Havlem. Podle průzkumu legislativu podporuje 66 % české veřejnosti [5]. Více než 6 000 lidí již vyzvalo své poslance a poslankyně k přijetí takového zákona.

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Snižováním emisí skleníkových plynů Česká republika nejenže přijme svůj díl globální zodpovědnosti za klimatické změny, které nejvíce dopadají na chudé státy. Současně nastartuje masivní investice do modernizace českého průmyslu, vytvoří celá nová odvětví a desetitisíce pracovních míst a současně sníží závislost na dovozu strategických surovin. Formující se celospolečenská podpora myšlence zákona o snižování emisí je hozenou rukavicí českým politikům a političkám. "

Petr Patočka z Glopolisu (členské organizace FoRS), řekl:
"Na jedné straně poskytuje Česká republika v rámci rozvojové spolupráce nemalé prostředky na pomoc chudým komunitám v rozvojových zemích. Na druhé straně díky velmi vysoké produkci skleníkových plynů značně přispíváme ke změnám klimatu, které nejvíce dopadají na obyvatele rozvojových zemí. Myslíme-li naši pomoc rozvojovým zemím opravdu vážně, musíme začít emise skleníkových plynů zásadně snižovat. Velká výzva představuje řešení, jak snížit emise skleníkových plynů a zároveň rozhýbat trh s novými technologiemi."


Kontakt:
Petr Machálek, telefon 777 308 113, e-mail: petr.machalek@hnutiduha.cz
Petr Patočka, telefon 603 155 535, e-mail: patocka@glopolis.org

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů