Neděle, 27. listopadu 2022

Výsledky soutěže "To je on - kamion!"

7. listopadu 2009
Výsledky soutěže "To je on - kamion!"

Foto-video soutěž na téma "Jak kamiony znepříjemňují lidem život" již zná své vítěze. O hlasy poroty a veřejnosti se utkalo celkem 144 přihlášených fotografií a videospotů ze všech koutů ČR. Všechny poukazují na těžké soužití obyvatel měst, obcí, či dalších motoristů s nekontrolovaně bující kamionovou dopravou.

Soutěž pořádaná Dopravní federací [1] zviditelnila problémy jako jsou hluk, exhalace, vibrace či snížená bezpečnost dopravy, které neregulovaná nákladní silniční doprava přináší. Cílem bylo upozornit na potřebu jejich urychleného řešení, kterým je zavedení mýta na všechny silnice a podpora konkurenceschopnosti železniční nákladní dopravy.

Porota Dopravní federace ocenila příspěvky z různých koutů České republiky, které nejzajímavěji vystihují zatížení obyvatel kamionovou dopravou. První cena v podobě 4 000 kilometrů na železnici zdarma poputuje Milanu Kašpárkovi, který na fotografii s názvem První třída zachytil svůj rodinný dům nabouraný kamionem. Druhou cenu získal Jan Losenický se svou fotoreportáži zachycující chronologicky v intervalech desítek sekund kamiony vjíždějící na českoskalické náměstí. Z pohledu řidiče na menších silnicích je zachycena problematická situace na třetím vítězném snímku s názvem "snad se tam vejdu...". Zvláštní ocenění poroty patří snímkům Jana Prokeše nafoceným ve středočeských Horoměřicích, kde působí občanské sdružení usilující o řešení problému nadměrného zatížení obce nákladní silniční dopravou.

Přehled výsledků soutěže společně s přihlášenými příspěvky jsou umístěny na webu soutěže www.tojeonkamion.cz. Poděkování za poskytnutí cen do soutěže patří Českým drahám, a.s. a Hnutí DUHA.

Dominika Švárová z Dopravní federace řekla: "Fotografie oceněné v rámci soutěže působivě ilustrují problémy, jež nedomyšlený systém poplatků za nákladní dopravu působí. Řidiči kamionů objíždí zpoplatněné úseky, což nepříznivě dopadá na obyvatele obcí i řadové uživatele silnic. Přitom právě dokonalejším nastavením systému mýtného by se dala situace podstatně zlepšit. Je potřeba, aby toto vzali v potaz i politici a schválili takový způsob zpoplatnění nákladní dopravy, který v horizontu několika let přinese jak pronikavé zlepšení kvality života v obcích, tak zvýšení bezpečnosti pro motoristy na našich silnicích."

Kontakty:
Dominika Švárová, Dopravní federace, telefon 775 905 638, email dominika.svarova@dopravnifederace.cz
Pavel Přibyl, Hnutí DUHA, telefon 603 207 249, email pavel.pribyl@hnutiduha.cz
Pavel Doucha, Dopravní federace, telefon 608 873 437, email pavel.doucha@dopravnifederace.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů