Úterý, 29. listopadu 2022

Umělci darovali předměty do benefiční aukce na záchranu starých a místních ovocných odrůd - bělokarpatského přírodního a kulturního dědictví

21. listopadu 2009
Umělci darovali předměty do benefiční aukce na záchranu starých a místních ovocných odrůd - bělokarpatského přírodního a kulturního dědictví

Již po sedmé se umělci z celé České republiky rozhodli pomoci přírodě a svá díla darovali do benefiční aukce Nadace Veronica. Předvánoční aukce uměleckých předmětů ve prospěch přírody se uskuteční 23. listopadu od 18 hodin v prostorách Nové radnice v Brně. Výtěžek z letošního ročníku je určen na záchranu starých a místních ovocných odrůd v Bílých Karpatech. Už od soboty 21. listopadu budou nabízená umělecká díla vystavena na Nové radnici. O víkendu si je zájemci mohou prohlédnout od 14 do 18 hodin, v pondělí pak už od 10 hodin až do vlastní aukce.

Na úspěšné předchozí ročníky naváže v pořadí již sedmá aukce Nadace Veronica. Benefiční aukce uměleckých děl se bude konat dne 23. listopadu od 18 hodin ve Sněmovním sále Nové radnice. Stejně jako v předchozích ročnících, budou na letošní aukci dražena díla renomovaných českých umělců. Pro představu lze uvést například Tomáše Císařovského, Dalibora Chatrného, Svatopluka Klimeše, Pavla Navrátila, Jana Steklíka, Miroslava Šnajdra, Vlastimila Zábranského nebo Olbrama Zoubka.

Do benefiční aukce věnovali svá díla také umělci z Bílých Karpat a blízkého regionu - např. výtvarníci ze Sdružení výtvarných umělců moravskoslovenského pomezí či pedagogové a studenti Uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti.

Katalog dražených děl najdete na www.aukceproprirodu.cz

Tradice Benefiční aukce Nadace Veronica vznikla v roce 2003 jako snaha získat peníze na záchranu stoletého jedlobukového lesa. Výtěžek z aukcí byl každoročně pečlivě využit. V loňské aukci bylo vydraženo kolem sto třiceti děl za celkovou částku téměř 360 000 kč. Peníze získalo Sdružení Krajina z Počítek u Žďáru nad Sázavou, které je použilo na výkup několika cenných pozemků, například v přírodní rezervaci Niva Doubravy na Havlíčkobrodsku. O pozemky je nadále pečováno každoročním tradičním kosením.

Zisk z letošní aukce je určen na záchranu starých a místních ovocných druhů v Bílých Karpatech. Právě zde má ovocnářství dlouhou tradici, nyní ale začínají původní odrůdy mizet. Kvůli jejich zachování je v obci Hostětín již několik let budován ukázkový sad. Díky výtěžku z aukce bude umožněna výsadba dalších starých ovocných odrůd a péče o sad ekologickým způsobem. Ukázkový sad již nyní navštíví kolem 5000 lidí ročně.

Na večerní aukci navazuje od 25. listopadu do 16. prosince internetová aukce, do níž jsou zařazena i další díla. Internetovou aukci i podrobnější informace o letošní aukci, i jejích minulých ročnících, najdete na: www.aukceproprirodu.cz

Kontakt:
Ing. Zuzana Galle - Nadace Veronica, Tel.: 776 662 688, www.aukceprorirodu.cz
Ing. Jana Tesařová - Centrum Veronica Hostětín, tel. 572 630 670, 775 209 208 www.hostetin.veronica.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů