Neděle, 27. listopadu 2022

Máme volbu: můžeme a nemusíme se podílet na utrpení zvířat - nejen o Vánocích

6. prosinece 2009
Máme volbu: můžeme a nemusíme se podílet na utrpení zvířat - nejen o Vánocích

Opět se blíží čas Vánoc. Doba, kdy si lidé dávají dárky, udělají si domácí pohodlí v kruhu rodiny a posedí nad dobrým jídlem. Je to skutečně čas pohody, klidu a míru. Ovšem nikoli pro hospodářská zvířata. Ta tráví Vánoce buď na koncích svých cest - jatkách, kádích s vodou nebo ve svých "domovech" - studených halách, osamocená (co se spřízněné duše týče), nemocná a psychicky strádající. Proč tomu tak je? Z jakého důvodu tyto živé bytosti, které jsou schopné vnímat mnoho věcí podobně jako člověk, musí takto trpět? Odpověď je nasnadě - finance a nenasytnost vládnou světem na úkor etického kodexu a pokory. Každý má však volbu, zda se tohoto systému a přehnaného konzumu chce a bude účastnit a podporovat ho či nikoli....

Všichni se podílíme na způsobu chovu hospodářských zvířat - v tomto případě slepic (nosnic). Bohužel je 97 % z nich chováno v ČR tím způsobem, že nosnice jsou celý svůj život zavřené ve velice malých klecích každou hodinu, každý den, bez přestávky. Nemohou se protáhnout, proběhnout, není jim umožněno projevit jejich přirozené chování. Připojíme se k lidem, kterým záleží na welfare zvířat a kteří již daly najevo, že jim není lhostejné, jakým způsobem se získávají vejce, které využívají? Pomůžeme ukončit chovy slepic ve vězeních tím, že svým nákupem podpoříme produkci vajec z neklecových chovů?

Zkusme to alespoň jednou v roce, třeba nyní v čase vánočních svátků a ozdobme si stůl dobrotami, pro jejichž získání nemusely živí tvorové trpět. Stačí, pokud omezíme počet vajec při pečení cukroví a jiných vánočních dobrot, tím ušetříme finance a můžeme si dovolit nakoupit vejce z volných chovů. V ČR jsou prozatím v obchodech k dispozici vejce z chovů v halách (na podestýlce) nebo vejce Bio z chovů ekologických. Ještě lepší řešení je vynechat vejce úplně a při pečení je nahradit třeba větším množstvím oleje. Pojďme oslavit Vánoce v duchu soucitu, neubližování a s přáním všeho dobrého pro veškeré živé bytosti.

Názornou ukázkou, že to bez vajec skutečně jde, je následující recept na vánoční perníčky. Více receptů bez vajec potom najdete na www.spolecnostprozvirata.cz. Více ke kampani Slepice z klece ven a Kampaň podporují umělci na stejné adrese.

Medové perníčky

43 dkg žitné mouky - celozrnné, nejlépe BIO
2 - 3 velké lžíce vajahitu (náhrada vajec)
2 velké lžíce medu
18 dkg cukru - tmavého, např. třtinového
0,5 - 1 čajová lžička perníkového koření
citrónová kůra
0,5 - 1 čajová lžička kypřícího prášku s vinným kamenem nebo sody
5 dcl oleje
Dávka je na 1 hustě vyplněný pekáč.
Zpracujeme těsto, necháme půl hodiny či déle odpočinout. Po částech vyválíme na cca 3 mm silné těsto, vykrajujeme tvary. Předehřejeme troubu na 200 st. C a pečeme 20 - 30 minut. Zdobíme.


SPOLEČNOST PRO ZVÍŘATA - Z.O. ČSOP
Michelská 5, 140 00 Praha 4
Kontakt: Dita Michaličková - 603 851 334
s.pro.zvirata@ecn.cz, www.spolecnostprozvirata.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů