Pátek, 2. prosince 2022

První motory konvertují na bioetanol

17. prosinece 2009
První motory konvertují na bioetanol

S nástupem biopaliv na tuzemský trh pohonných hmot přichází i možnost konverze klasických zážehových motorů na spalování třeba E85. Lze tak překlenout období do zvýšení nabídky vozidel se speciálními motory na toto palivo.

Například společnost BSR Česká republika nabízí konverzi pro 26 modelů vozů Saab a díky novince v nabídce PPC3 se počet vhodných vozů pro tuto úpravu bude během dalších měsíců zvyšovat. "Od roku 2008 se pracuje na vývoji prvního vznětového motoru, který dokáže spalovat bioetanol E99. To znamená 99 % bioetanolu a jen 1 % příměsí, zajišťujících prvotní vznícení směsi v motoru. My už ale nyní dokážeme optimalizovat stávající zážehové motory tak, aby bioetanol spalovaly bez jakýchkoliv úprav," přibližuje Martin Hák, zástupce společnosti BSR ČR. Zájem o tankování biopaliv má podpořit od letošního října platná novela zákona o spotřebních daních, která pro ně umožňuje daňové úlevy a tím o několik korun výhodnější cenu oproti normálním pohonným hmotám. Standardní motory bez úprav však mohou biopaliva poškodit. V současnosti lze v Česku koupit několik speciálně upravených vozů, které dokážou na E85 jezdit. Jde o Škodu Octavii Multifuel, několik modelů značky Ford, Saab, Volvo. Například modely BioPower od Saabu jsou zhruba o 40 tisíc korun levnější než klasické benzinové verze.

ŘEŠENÍ PŘINÁŠÍ SOFTWARE

Podstatnou pomůckou pro konverzi je i zmíněná novinka PPC tuning systém verze 3. Ten umožňuje rychlejší komunikaci s vozem, snazší a rychlejší aktualizace softwaru, příjemnější ovládání a rozšíření nabídky podporovaných vozů. U vozů Saab dochází ke konverzi na E85 pouze pomocí nového BSR softwaru, u dalších značek je prozatím spolu s novým softwarem nutná výměna vstřikovačů paliva. Tím se však konverze prodražuje. Experti ale pracují na tom, aby bylo možné dosáhnout konverze na E85 pouze pomocí softwaru i u ostatních podporovaných značek automobilů.

Společnost BSR Česká republika přitom zastupuje významného švédského výrobce optimalizačního softwaru řídících jednotek motorů automobilů BSR Svenska AB. Mateřská společnost patří mezi přední dodavatele optimalizačních softwarových řídících jednotek motorů, nerezových výfuků, sportovních katalyzátorů, sportovních vzduchových filtrů a opti-flow filtrů. Specializuje se na vozy značek Volvo, Saab, Škoda, Audi, VW, Seat, Ford, Opel a další. "BSR Svenska AB provádí v rámci několika projektů již řadu let výzkum přechodu na alternativní paliva. Projekty ukazují, že správná optimalizace motoru přináší kvalitnější spalování a tím i větší výkon a nižší emise," tvrdí Hák. "Nejen u bioetanolu dosahujeme výrazně nižších emisních hodnot, než jsou příslušné normy EU pro emise automobilů. Jako první firma ve Švédsku jsme získali od vlády certifikaci k provádění konverzí motorů na E85," dodává k možnostem konverze a využití PPC 3.

POČET STANIC SE POMALU ZVYŠUJE

Odborníci však upozorňují na díry v celém systému. "Daňové zvýhodnění biopaliv je významným krokem kupředu, ale problémem v České republice je, že neexistuje dostatečný autopark speciálně upravených vozidel," uvedl Miloš Podrazil, generální sekretář České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu ČAPPO. Podle statistik Svazu dovozců automobilů vyplývá, že auta na bioetanol představovala jen 0,02 % prodaných vozidel, auta na bionaftu ještě méně.

Nízkému počtu vhodných vozidel odpovídá i skrovná síť čerpacích stanic nabízejících biopaliva. Směsnou motorovou naftu nabízí síť čerpacích stanic Čepro, zájem o ni je však podle mluvčí Lenky Svobodové malý. "Jsme schopni dodávat palivo Ethanol a bionaftu B100, zájem o ně zatím není vůbec," podotýká. Etanolové biopalivo vyrábí i společnost Cukrovary a Lihovary TTD. Poprvé se letos objevilo u čerpací stanice KM Prona v Mladé Boleslavi a do konce roku má pokrýt přibližně 25 benzínek.

AUTOR: Petr Bayer

Zdroj:Technik
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů