Neděle, 4. prosince 2022

MPO navrhne vládě miliardu pro státní ekologické firmy

21. prosinece 2009
MPO navrhne vládě miliardu pro státní ekologické firmy

Na pondělním zasedání vlády navrhne ministr průmyslu a obchodu použít jednu miliardu korun na kritickou finanční situaci státních podniků, které zabezpečují zahlazování následků hornické činnosti a odstraňování ekologických škod. Peníze mají pocházet z účtu vedeného ministerstvem financí, na kterém je 21 miliard korun z bývalého Fondu národního majetku na ekologická opatření v Moravskoslezském a Jihočeském kraji do roku 2018.
"Vláda si je vědoma nedostatku finančních prostředků určených na zahlazování následků hornické činnosti a snaží se každoročně svými usneseními dofinancovat tento proces," konstatoval ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.
Stát totiž podle MPO zcela nenaplňuje povinnost hradit náklady na sanace a rekultivace dolů a lomů, které byly vládou zařazeny do koncepce útlumu uhelného, uranového a rudného hornictví. Ministerstvo průmyslu a obchodu není schopno potřebné částky zajistit samo. Nedostatkem financí dochází k prodlužování procesu odstraňování ekologických škod a zvyšování jeho finanční náročnosti, uvádí ministerstvo v tiskové zprávě.
Navrhované řešení by mělo zajistit základní činnosti zahlazování následků hornické činnosti na rok 2010, přičemž nedojde k navýšení výdajů ze státního rozpočtu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů