zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Článek 68 by poškodil i ekofarmáře

05.03.2010
Zemědělství
Článek 68 by poškodil i ekofarmáře

Ministerstvo zemědělství připraví české ekologické zemědělství v letošním a příštím roce o 154 mil. Kč, pokud bude prosazena navrhovaná varianta článku 68, dle které se budou muset ostatní farmáři složit na nadprodukci mléka. Návrh je prezentován pod jménem "Nařízení vlády o stanovení některých podmínek pro poskytování platby na krávy chované v systému s tržní produkcí mléka."
Zatímco Evropa směřuje k tomu, aby více a více peněz vyplácených zemědělcům bylo vázáno na řádnou péči o krajinu a životní prostředí, Česká republika jde opačným směrem. Zhruba 2 miliardy Kč hodlají čeští úředníci sebrat z plateb podmíněných péčí o krajinu (takzvaných SAPS plateb) a přesunout je jen a pouze vybraným mlékařům.
O uvedené prostředky přijdou i ekologičtí farmáři. Každý z nich by tak přišel na každém hektaru o 470 Kč/ha za roky 2010 a 2011.
Na ministerstvu zemědělství přitom neexistuje analýza, která by doložila větší potřebnost sektoru mléka před sektorem ekologického zemědělství. Přesto se zde navrhují posuny obrovských prostředků. Svaz marginálních oblastí je striktním zastáncem toho, aby tyto posuny byly vždy podloženy propočty a nebyly jen závislé na libovůli úředníků.
V opačném případě se totiž musíme ptát, kdo převezme odpovědnost za oslabení ostatních sektorů zemědělství ve prospěch jednoho vybraného? A to zvláště v dnešní těžké ekonomické situaci, kdy se jen obtížně hledá zemědělská komodita, která by byla sama o sobě zisková.
Zajímavý je i fakt, že Ministerstvo zemědělství v odůvodnění článku 68 uvádělo, že toto přerozdělování peněz nebude mít finanční dopady na jiné zemědělce. Jak vyplývá z výše uvedeného, jednalo se o zjevnou nepravdu.

Svaz marginálních oblastí sdružuje farmáře z horských, podhorských a příhraničních oblastí ČR zabývající se převážně živočišnou výrobou. Členy SMO či jeho členských organizací je více než 950 zemědělských farem.

Ing. Milan Boleslav
předseda Svazu marginálních oblastí

Kontakt:
Svaz marginálních oblastí, Horní Police čp. 1, 471 06 Česká Lípa, tel/fax: 487 861 368
předseda Ing. Milan Boleslav, tel: 737 284 225
Internet: www.lfa.cz, email: lfa@lfa.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí