zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Alej u Žižkova Pole je díky dobrovolníkům bezpečnější

25.05.2010
Doprava
Příroda
Alej u Žižkova Pole je díky dobrovolníkům bezpečnější

Alej u Žižkova Pole je díky dobrovolníkům bezpečnější

T

ři stovky stromů v aleji mezi obcemi Dobrá, Žižkovo Pole a Macourov jsou od minulého víkendu označeny bílými pruhy. Pomohou řidičům orientovat se na silnici i za horší viditelnosti a jízda alejí tak bude bezpečnější. Akci, kterou zorganizovalo sdružení Arnika, bylo možné uspořádat díky příspěvkům jednotlivých i firemních dárců, téměř dvěma desítkám dobrovolníků a také díky podpoře místní skautské organizace v Přibyslavi.

Řidiči, kteří alejí pravidelně projíždějí, se teď mohou sami přesvědčit, že kvůli bezpečnější jízdě není nutné stromy kácet. Lípy, rostoucí zde od roku 1924, jsou přitom již několik let ohroženy kácením kvůli zamýšlené rekonstrukci silnice. Stromořadí bylo sice již v listopadu minulého roku vyhlášeno za památné, obec Žižkovo Pole se proti tomuto rozhodnutí však odvolala a případ nyní řeší soud. "Alej, která vede od Žižkovy mohyly, je jedinečná nejen na Vysočině, ale i v celé republice. Je kompaktní, bez větších mezer, stromy jsou na svůj věk zdravé a stromořadí je cennou krajinnou dominantou Přibyslavska. Její význam jistě vyváží nutnost věnovat v užších místech vozovky více pozornosti při řízení," říká Jana Vitnerová z jihlavské pobočky Arniky.

Natírání bylo možné uskutečnit díky dárcům, kteří darovali bílou, vodou ředitelnou ekologickou barvu. Techniku a další vybavení Arnika získala díky vítězství v soutěži Pusť se do svého projektu. Skautská organizace Goliath Přibyslav poskytla zdarma prostor své základny pro zázemí realizačnímu týmu. O záchranu aleje se zasloužilo místní občanské sdružení Mezník, které prosadilo zpamátnění aleje a s nímž Arnika své aktivity koordinuje.

V krátkém čase - během pátečního odpoledne a soboty - se podařilo i přes počáteční nepřízeň počasí natřít kmeny více než 200 stromů. První část aleje - mezi obcemi Žižkovo Pole a Macourov - získala nátěr již vloni na podzim. "Téměř dvě desítky členů a dobrovolníků sdružení Arnika zvládli natřít kmeny stromů ve velmi krátké době. Ohlasy řidičů, cyklistů a ostatních návštěvníků aleje byly v naprosté většině souhlasné. Ještě důležitější však je, že i správci silnic na Vysočině se rozhodli, že se k natírání po několika desítkách let vrátí. Natírat a chránit stromy nejen v takto jedinečných alejích je rozhodně lepší, než je zbytečně kácet," dodala Jana Vitnerová z jihlavské pobočky sdružení Arnika.

Fotografie z akce jsou při uvedení autora k použití zde: http://www.arnika.org/Fotogalerie/natirat-a-chranit-zizkovo-pole

Podrobnosti o aleji u Žižkova Pole zde: http://www.obcan.arnika.org/kauzy/zizkovo-pole/

Akce "Natírat a chránit" je součástí kampaně Zachraňme stromy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí